I artiklen Hvordan kan vi bevise, da Jesus blev konge? af Tadua, offentliggjort den 7th December 2017 tilbydes bevis i en kontekstuel diskussion af Skriften. Læserne opfordres til at overveje Skrifterne gennem en række reflekterende spørgsmål og sammensætte dem. Denne artikel sammen med mange andre har udfordret teologien fremsat af det styrende organ (GB) fra Jehovas Vidner til den messianske tronfæstelsesdato i oktober, 1914. Denne artikel vil fokusere på GB-teologien om, hvad der skete med Jesus, da han vendte tilbage til himlen og den rolle, han blev givet før pinse 33 CE.

Hvilket rige blev Jesus givet?

I det referencearbejde, der er udgivet af Watchtower and Bible Tract Society (WTBTS) med titlen Indsigt på skrifterne (forkortet til it-1 eller it-2, for de to bind) finder vi følgende svar på undertekstens spørgsmål:

”Kongeriget søn af hans kærlighed.[1] Ti dage efter Jesu opstigning til himlen, på pinsedagen i år 33 e.Kr., havde hans disciple bevis for at han var blevet “ophøjet til Guds højre hånd” da Jesus udhældte hellig ånd over dem. (Apg 1: 8, 9; 2: 1-4, 29-33) Den “nye pagt” blev således funktionsdygtig over for dem, og de blev kernen i en ny “hellig nation”, det åndelige Israel. - Hebr 12:22 -24; 1 Pe 2: 9, 10; Ga 6:16.

Kristus sad nu ved sin fars højre hånd og var leder for denne menighed. (Ef 5:23; Hebr 1: 3; Flp 2: 9-11) Skriften viser at der fra pinsedagen 33 e.Kr. blev oprettet et åndeligt rige over hans disciple. Da han skrev til kristne i det første århundrede i Colossae, henviste apostelen Paulus til Jesus Kristus som allerede et rige: „[Gud] frelste os fra mørkets autoritet og overførte os til hans kærligheds søns rige.“ - Kol 1:13; sammenlign Apg 17: 6, 7.

Kristi rige fra pinsedagen i år 33 e.Kr. har været et åndeligt kongerige over det åndelige Israel, kristne der er blevet født af Guds ånd til at blive Guds åndelige børn. (Joh 3: 3, 5, 6) Når sådanne åndsavlede kristne modtager deres himmelske belønning, vil de ikke længere være jordiske undersåtter af Kristi åndelige rige, men de vil være konger sammen med Kristus i himlen. - Åb 5: 9 , 10.

Ovenstående bruges af organisationen til at forklare skriften i Kolossenserbrevet 1: 13[2], som siger "Han reddede os fra mørkets autoritet og overførte os til hans elskede søns rige.”Brevet til kolosserne er dateret omkring 60-61 CE og er et af fire breve sendt af Paul, mens de afventer en retssag i Rom.

Mens kolosserne 1: 13 tydeligt viser, at Jesus havde et rige fra det første århundrede og fremover, lærer WTBTS dette at være et åndeligt rige over den kristne menighed, som vist nedenfor.

Jesus etablerede et åndeligt rige over den kristne forsamling af sine salvede brødre. (Kol. 1: 13) Jesus var stadig nødt til at vente med at optage den fulde kongelige magt over jorden som det lovede "afkom."  (w14 1 / 15 s. 11 par. 17)

Han modtog dog et “rige” med undersåtter, der adlød ham. Apostelen Paulus identificerede dette rige da han skrev: „[Gud] frelste os [åndesalvede kristne] fra mørket og overførte os til hans kærligheds søns rige.“ (Kolossenserne 1:13) Denne befrielse begyndte ved pinse 33 e.Kr. da hellig ånd blev udøst over Jesu trofaste disciple. (w02 10 / 1 s. 18 pars. 3, 4)

I PERSONEN 33 e.Kr. var Jesus Kristus, menighedens leder, begyndte aktivt at herske i kongeriget for hans åndssmalte slaver. Hvordan det? Ved hjælp af den hellige ånd, engle og et synligt styrende organ….I slutningen af ​​"nationernes bestemte tider" Jehova øgede Kristi kongelige myndighed og udvidede den ud over den kristne menighed. (w90 3 / 15 s. 15 pars. 1, 2)

Alle ovennævnte referencer fra WTBTS-publikationer lærer tydeligt, at ved Jesu tilbagevenden til himmelen blev han givet hersker over den kristne menighed i 33 CE. De lærer også, at Jesus blev tronret som den messianske konge i 1914.

Lad os nu begrunde dette organ med skrift og tanken om, at et åndeligt rige blev etableret i 33 CE i lyset af de nye ”åbenbaringer”, som i øjeblikket er undervist af GB.

Hvad er det skriftlige grundlag for at konkludere Kolossisk 1: 13 refererer til et rige over den kristne menighed? Svaret er intet! Der er ingen beviser for denne konklusion. Læs de understøttende skrifter, der er citeret i sammenhæng og uden at pålægge nogen anden teologisk forståelse. De er taget fra det-2 afsnit om dette emne.

Ef 5: 23 "Fordi en mand er hustruens hoved, ligesom Kristus er menighedens overhoved, er han en frelser for dette legeme."

Hebræerne 1: 3 ”Han er en afspejling af Guds herlighed og den nøjagtige gengivelse af hans væsen, og han opretholder alle ting ved ordet af sin magt. Og efter at han havde renset for vores synder ... ”

Philippians 2: 9-11 "" Netop denne grund ophøjede Gud ham til en overordnet position og gav ham venligt det navn, der er over ethvert andet navn, 10 så i hvert Jesu navn skulle hvert knæ bøjes - af dem i himlen og dem på jorden og dem under jorden - 11 og hver tunge bør åbent erkende, at Jesus Kristus er Herre til Gud Faderens ære. ””

Intet i ovenstående vers fremsætter en eksplicit erklæring om det rige, der er givet til Jesus i 33 CE, der udelukkende er over den kristne menighed, og der er heller ikke nogen underforstået erklæring herom. Forståelsen tvinges, fordi GB har en a priori behov for at forsvare undervisningen om, at det messianske rige blev etableret i 1914. Hvis denne undervisning ikke eksisterede, kan den naturlige læsning af skrifterne følges.

Interessant nok i Kolosserne 1: 23 Paul siger, at "... de gode nyheder er blevet hørt og forkyndt i al skabelse under himlen ..." Et spørgsmål opstår, hvordan dette kan forbinde med Jesu ord i Matteus 24: 14?

Et andet punkt til adresse findes i 15th Januar 2014 Watchtower artikel citeret ovenfor. Der fremsættes følgende udsagn:

”Jesus etablerede et åndeligt rige over den kristne menighed af sine salvede brødre. (Kol. 1: 13) Jesus var stadig nødt til at vente med at optage den fulde kongelige magt over jorden som det lovede ”afkom”. Jehova sagde til sin søn: ”Sæt ved min højre hånd, indtil jeg placerer dine fjender som en afføring for dine fødder.” - Ps. 110: 1 ””.

Hvorfor skal Jesus vente? Matthew 28: 18 siger ”Jesus nærmede sig og talte til dem og sagde: 'Al autoritet er blevet givet mig i himlen og på jorden. '”Dette vers siger ikke, at han er nødt til at vente på, at han får stadigt autoritet. Udsagnet er eksplicit, at han har fået al autoritet.

Desuden 1 Timothy 6: 13-16 siger: “... Jeg giver jer ordre til at overholde budet på en pletfri og uforståelig måde indtil manifestationen af ​​vores Herre Jesus Kristus, som den lykkelige og eneste Potentat viser på sine egne bestemte tider. Han er kongen af ​​dem, der regjerer som konger og Lord for dem, der regerer som herrer, den ene, der har udødelighed, som bor i utilgængeligt lys, som ingen har set eller kan se. For ham er ære og evig styrke. Amen. ” Her tales Jesus om at have kongedømme og herredømme over alt.

På dette tidspunkt kan vi se, at der er en række skrifter, der udtaler eksplicit udsagn om hans autoritet og de holdninger, han besidder sammen med at være udødelig i naturen.

Hvad skete der med Jesu rige?

Nu kan vi gå videre til det punkt, hvor GB lærer, at Jesus var kongen af ​​den kristne menighed. Der er en dødelig fejl i teologien på grund af "nyt lys" i Vakttårnets studieudgave af november 2016. Der var to undersøgelsesartikler, "Called Out of Darkness" og "They Broke Free from False Religion".[3]

I disse to artikler gives en genfortolkning af det moderne babyloniske eksil. I mange årtier blev det lært, at der var en moderne fangenskab for sande kristne af det babylonske religiøse system i årene af 1918 og 1919.[4] Se venligst nedenfor publikationen Åbenbaring - dens store klimaks ved hånden kapitel 30 afsnit 11-12.

11 Som vi tidligere bemærkede, oplevede den stolte by Babylon et katastrofalt fald fra magten i 539 fvt. Derefter blev råb hørt: „Hun er faldet! Babylon er faldet! ​​” Verdensimperiets store sæde var faldet til Medo-Persiens hære under Cyrus den Store. Selvom byen selv overlevede erobringen, var hendes fald fra magten ægte, og det resulterede i løsladelsen af ​​hendes jødiske fanger. De vendte tilbage til Jerusalem for at genoprette ren tilbedelse der. - Esajas 21: 9; 2 Krønikebog 36:22, 23; Jeremias 51: 7, 8.

12 I vores tid blev også råbet om, at Babylon den store er faldet, hørt! Babylonisk kristendoms midlertidige succes i 1918 blev skarpt vendt i 1919, da resten af ​​de salvede, John-klassen, blev genoprettet ved en åndelig opstandelse. Babylon den Store var faldet så langt som at have noget fangenskab på Guds folk. Ligesom græshopper svirrede Kristi salvede brødre ud af afgrunden og var klar til handling. (Åbenbaringen 9: 1-3; 11:11, 12) De var den moderne “trofaste og kloge slave”, og mesteren udpegede dem over alle sine ejendele på jorden. (Mattæus 24: 45-47) At de blev brugt på denne måde beviste at Jehova fuldstændig havde afvist kristenheden trods hendes påstand om at være hans repræsentant på jorden. Ren tilbedelse blev genoprettet, og vejen var åben for at fuldføre arbejdet med at besegle resten af ​​de 144,000 - de resterende af kvindens sæd, den gamle fjende af Babylon den Store. Alt dette signaliserede et knusende nederlag for den sataniske religiøse organisation.

Den nye forståelse anerkender stadig, at der er en anti-typisk babylonisk eksil for den kristne menighed, men ændringen er, at snarere end kun varer 9 måneder, spændte dette fangenskab 1800 år. Dette kan ses fra den første af de to artikler, "Called Out of Darkness", der siger:

ER DER EN MODERNDAGPARALLEL?

Har kristne nogensinde oplevet noget, der kan sammenlignes med det babyloniske fangenskab? I mange år antydede dette tidsskrift, at Guds moderne tjenere indgik babylonske fangenskab i 1918 og at de blev frigivet fra Babylon i 1919. Af de grunde, som vi skitserer i denne artikel og i den følgende, var det imidlertid nødvendigt med en ny undersøgelse af emnet.

Overvej: Babylon den Store er falsk religions verdensimperium. For at blive underkastet babylons fangenskab i 1918 ville Guds folk således have været slaver af falsk religion på en eller anden måde på det tidspunkt. Fakta viser imidlertid at Guds salvede tjenere i årtierne op til første verdenskrig faktisk var ved at bryde fri fra Babylon den Store og ikke blive slaver af den. Selv om det er rigtigt, at de salvede blev forfulgt under den første verdenskrig, blev den trængsel, de oplevede, hovedsagelig forårsaget af de verdslige myndigheder, ikke af Babylon den Store. Så det ser ikke ud til at Jehovas folk trådte i fangenskab af Babylon den Store i 1918.

I afsnit 6 fremsættes pointen om en fornyet undersøgelse af den tidligere forståelse. Punkt 7 siger, at Guds folk på en eller anden måde skal være slaver af falsk religion. Punkt 8-11 skitserer en historie om, hvordan kristendommen blev frafalden. I afsnit 9 navngives historiske individer, som kejser Constantine, Arius og kejser Theodosius. Bemærk dog, at der ikke er nogen henvisninger til kilden til disse oplysninger. Artiklen henviser kun til historikere, der fremsætter krav om ændringen, men giver ingen yderligere detaljer, som læseren kan undersøge på egen hånd. Mærkeligt nok bruges skrifterne i Mattæus 13: 24-25, 37-39 til at hævde at den lille kristne stemme blev druknet.

Enhver, der læser disse vers i sammenhæng, vil bemærke, at intetsteds i "lignelsen om hvede og ukrudt" siger det, at hveten går i babylonisk fangenskab.

Fra afsnit 12-14 får vi information om, hvordan man starter med opfindelsen af ​​trykpressen i midten af ​​15th Århundrede og standpunktet fra nogle få, Bibelen begyndte at blive oversat og distribueret på de fælles sprog. Derefter springer det til de sene 1800'er, hvor Charles Taze Russell og et par andre begynder en systematisk undersøgelse af Bibelen for at komme til bibelens sandheder.

Afsnit 15 giver en sammenlægning, der angiver ”Vi har hidtil set, at sande kristne kom i babylonisk fangenskab kort efter døden af ​​apostlenes sidste.” Resten omhandler spørgsmål, der skal besvares i den anden artikel.

Meget kan siges om de punkter, der er rejst i denne artikel. Vi vil fokusere på, at Jesus er konge for den kristne menighed. Artiklen fremsætter en række udsagn uden nogen støtte fra Skriften.

Som allerede nævnt har GB oprettet en regel til bestemmelse af en type og antitype. Ingen bibelvers [5] er givet, og det kan ikke findes, at det understøtter påstanden om, at den jødiske babyloniske eksil var en type, og at den kristne menighed ville stå over for et antitypisk fangenskab af Babylon den Store. Den jødiske eksil skyldtes brud på lovpagten, og de ondskab, der blev givet i loven, var resultatet. Ingen sådan erklæring er nogensinde fremsat for den kristne menighed.

Påstanden om, at Charles Taze Russell og hans medarbejdere gendannede Bibelens sandheder, er forenklet og strider mod hans egen udsagn:

„Hvordan opfattede Russell den rolle, som han og hans medarbejdere spillede i udgivelsen af ​​bibelsk sandhed? Han forklarede: ”Vores arbejde. . . har været at samle disse lange spredte fragmenter af sandhed og præsentere dem for Herrens folk - ikke som ny, ikke som vores egen, men som Herrens. . . . Vi må give afkald på enhver kredit, også for at finde og omlægge sandhedens juveler. ” Han sagde yderligere: "Det arbejde, som Herren har været glad for at bruge vores ydmyge talenter, har været mindre et oprindelsesværk end genopbygning, justering, harmonisering." "(Fremhævelse i kursiv fra original; fed tilføjet)[6]

Derfor, hvis det ikke er nyt, skal disse sandheder allerede have været i omløb. Så hvorfra lærte de dem? Derudover udførte Russell et utroligt arbejde med at distribuere bibelforståelser i traktater, bøger, magasiner, avisprædikener og det første audiovisuelle undervisningsmedium. Hvordan kan de være i fangenskab, hvis denne meddelelse blev forkyndt og distribueret så omfattende? Dette var bestemt ikke en drukning ud af stemmen. Det lyder som om fangerne frit udtrykte sig.

Denne reviderede forståelse af det babyloniske fangenskab og tronfæstelsen af ​​Kristus Jesus som konge for den kristne forsamling er ikke holdbar. Jesus blev ikke ødelagt af Satan i himlen eller på jorden. Selv som en mand kunne Jesus hævde:

”Jeg har sagt disse ting til dig, så du ved hjælp af mig kan få fred. I verden vil du have trængsel, men tag mod! Jeg har erobret verden. ”(John 16: 33).

Dette var i slutningen af ​​hans sidste diskurs den dag, han døde. Da han vendte tilbage til himlen, fik han udødelighed og blev konge af konger og herrens herre. Derudover fik han al autoritet. Spørgsmålet er: Hvordan lykkedes det Satan at ødelægge og tage fangenskab Jesu rige af den kristne menighed? Hvordan kunne Satan besejre kongenes konge?

Jesus lovede i Matthew 28: 20: “… og se! Jeg er med dig alle dage, indtil afslutningen af ​​tingenes system. ”Hvornår forladte Jesus sine undersåtter eller holdt ikke et løfte?

Alle disse snoede lære er skabt for at understøtte troen på, at det messianske rige blev oprettet i 1914. Med disse lærdomme får GB vores herlige Lord Jesus til at se ud som om han har fejlet, mistet et kongerige i 1800 år og hæver Satan som den mere magtfulde, i det mindste for en tid. Hvordan vanærer Gud og hans konge? Dette er bestemt ikke at bøje vores knæ og erkende, at Jesus er Herre til Faderens ære.

Spørgsmålet er: Er disse lærdomme blasfemi mod Jesus Kristus? Hver enkelt må drage deres egen konklusion.

__________________________________________________

[1] it-2 pp. 169-170 Guds rige

[2] Alle skriftlige referencer er fra New World Translation (NWT) fra Holy Scriptures 2013-udgaven, medmindre andet er angivet.

[3] Sider 21-25 og 26-30. Læs artiklene og se, hvordan de citerede eller citerede skrifter ikke understøtter påstandene.

[4] Den tidligste henvisning til dette kunne findes i Vakttårnet 1st August 1936 under en artikel med titlen “Obadiah” del 4. Afsnit 26 og 27 angiver:

26 Ser vi nu på opfyldelsen af ​​profetien: Hæren for det åndelige Israel var i fangenskab for Satans organisation, det vil sige Babylon, før og i 1918. Indtil det tidspunkt havde de endda anerkendt verdensherredømmene, tjenerne til Satan, som ”de højere magter”. Dette gjorde de uvidende, men forblev trofaste og tro mod Jehova. Løftet er, at disse trofaste skal besidde det sted, som dem, der undertrykte dem, med urette. Det er et billede af, hvordan Gud tager nøje øje med dem, der forbliver sande og trofaste over for ham og i rette tid udfri dem og giver dem et overherredømme over deres fjender og hans fjender. Disse sandheder tillader Herren uden tvivl sit folk at forstå, at de kan modtage trøst og med tålmodighed forfølge deres arbejde, som han har tildelt dem.

27 ”Jerusalems fangenskab”, som det blev brugt af profeten Obadja, antyder kraftigt, at opfyldelsen af ​​denne del af profetien begynder et stykke tid efter 1918, og mens resten stadig er på jorden, og før deres arbejde på jorden er afsluttet. "Da Herren vendte tilbage til Zions fangenskab, var vi som dem der drømmer." (Sl. 126: 1) Da resten så, at de var fri for Satans organisations bindende ledninger, fri i Kristus Jesus, og anerkendte Gud og Kristus. Jesus som “de højere magter”, til hvem de til enhver tid skal være lydig, der var så forfriskende, at det virkede som en drøm, og mange sagde det.

Artiklen udforsker den type og antitypeundervisning, som ikke accepteres af GB, medmindre Bibelen udtrykkeligt angiver det. Dette kan findes i marts15th 2015 Study Edition Watchtower.

[5] Nogle kan referere til Åbenbaring 18: 4 som understøttelse af en antitype. Dette vil blive behandlet i en fremtidig artikel.

[6] Se Jehovas Vidners forkyndere af Guds rige Kapitel 5 side 49 (1993)

Eleasar

JW i over 20 år. For nylig fratrådt som ældre. Kun Guds ord er sandhed og kan ikke bruge vi er i sandheden længere. Eleasar betyder "Gud har hjulpet", og jeg er fuld af taknemmelighed.
    12
    0
    Vil elske dine tanker, bedes du kommentere.x
    ()
    x