I apriludsendelsen på tv.jw.org er der en video, der er givet af det styrende organ-medlem Mark Sanderson omkring 34-minuttersmærket, hvor han fortæller nogle opmuntrende oplevelser fra brødre under forfølgelse i Rusland tilbage i 1950'erne og viser hvordan Jehova gav den støtte, de havde brug for for at udholde.

Når vi bliver desillusionerede over organisationen, er det meget let for os at se alt, hvad der kommer ud af det i et negativt lys. Dette kan være forårsaget af vores egen desillusionering, af den følelse af forræderi vi føler af mænd, som vi investerede den største tillid til. Vrede kan få os til at miste synet på de mange gode ting, vi har opnået ved vores forening med Jehovas Vidner. På den anden side, når vi hører om sådanne positive oplevelser, kan vi blive forvirrede. Vi kan sætte spørgsmålstegn ved vores egen beslutning ved at tro, at der faktisk er bevis for, at Jehova har velsignet organisationen.

Hvad vi har her, er to ekstremer. På den ene side afviser vi alt det, der er godt, idet vi fuldstændigt afviser organisationen; mens vi på den anden side måske kan se disse ting som bevis på Guds velsignelse og blive trukket tilbage i organisationen.

Når en bror som Mark Sanderson bruger eksempler på kristen tro under forfølgelse (organisationen bruger ofte det trofaste eksempel på de første bibelstuderende i Nazi-Tyskland, som ikke kaldte sig Jehovas Vidner, men var tilknyttet Watchtower Bible and Tract Society i New York ) han gør det ikke for at opbygge vores tro på Jehova Gud som belønner for enkeltpersoner der elsker ham (Hebr 11: 6), men snarere at opbygge vores tro på Organisationen som det sted, hvor sådanne belønninger fra Gud fordeles. Det forventes ikke, at vi ser denne video og konkluderer, at dette er endnu et eksempel på, at Jehova hjælper kristne i enhver kirkesamfund, der er under forfølgelse for Kristi navn. Vidner vil være tilbøjelige til at tro, at denne type ting kun sker med dem.

Alligevel er der mange tilfælde af kristne, der er under forfølgelse rundt omkring i verden, mange langt dårligere stillet end hvad JW'er oplever. En simpel google-søgning afslører dette. Her er et link til en sådan video.

Vi kan blive forført af sådanne historier og læse dem meget mere, end det er tiltænkt. Jeg tror, ​​Peter udtrykte det bedst, da han sagde om ikke-jøderne Cornelius:

”Nu forstår jeg virkelig, at Gud ikke er delvis, 35 men i enhver nation er den mand, der frygter ham og gør det rigtige, acceptabel for ham. (Apostlenes handlinger 10: 34, 35)

Det er ikke vores religiøse tilknytning, der tæller til sidst, men hvorvidt vi frygter Gud eller gør hvad der er acceptabelt for ham. Før eller senere vil denne frygt (ærbødig underkastelse) føre til lydighed, når de i vores kirke, synagoge, tempel eller rigssal beder os om at gøre noget, der er i modstrid med det, som vores Fader beder os om at gøre.

 

 

 

 

Meleti Vivlon

Artikler af Meleti Vivlon.
    44
    0
    Vil elske dine tanker, bedes du kommentere.x
    ()
    x