”Kom til mig, alle jer, der slæber og læsses ned, så vil jeg opdatere jer.” - Matthew 11: 28

 [Fra ws 9 / 19 s.20 Undersøgelsesartikel 38: November 18 - November 24, 2019]

Vagttårnartiklen fokuserer på at besvare de fem spørgsmål, der er skitseret i afsnit 3. De er:

 • Hvordan kan vi ”komme til” Jesus?
 • Hvad mente Jesus, da han sagde: ”Tag mit åk på dig”?
 • Hvad kan vi lære af Jesus?
 • Hvorfor er det arbejde, han har givet os, forfriskende?
 • Og hvordan kan vi fortsætte med at finde forfriskninger under Jesu åg?

Hvordan kan vi komme til Jesus? (Par.4-5)

Artiklens første forslag er at ”” komme til ”Jesus ved at lære så meget som muligt om de ting, han sagde og gjorde. (Lukas 1: 1-4). ” Dette er et godt forslag, som vi ser ved Lukas eksempel. “... Jeg har sporet alle ting fra starten med nøjagtighed for at skrive dem i logisk rækkefølge til dig, den mest fremragende Theophilus, så du fuldt ud kan kende sikkerheden om de ting, du er blevet undervist mundtligt”. Bestemt, hvis vi gør dette efter vores bedste evne, vil vi begynde at se, hvor noget, inklusive Organisationen, fører os væk fra Kristus.

Det skal bemærkes, at det næste næste forslag (i afsnit 5) sender os direkte til menighedens ældste. Vagttårnet siger:  ”En anden måde at“ komme til ”Jesus er ved at gå til menighedens ældste, hvis vi har brug for hjælp. Jesus bruger disse “gaver til mænd” til at passe sine får. (Ef. 4: 7, 8, 11; Johannes 21:16; 1 Pet. 5: 1-3) ”. Men ideen, som Jesus bruger gaver til mænd at pleje hans får er vildledende. Kongeriget interlinear brugt i Watchtower-biblioteket viser faktisk, at den korrekte oversættelse af udtrykket skal være, at "he [Jesus] gav gaver til mændene", som bekræftet af versene, hvor Paulus derefter opregner disse gaver i Efeserne 4:11: “Og det var Han [Jesus] der gav nogle til at være apostle, nogle til at være profeter, nogle til at være evangelister og nogle til at være præster og lærere, ”(Beroean Study Bible). Se også Biblehub.

Bibelens fortegnelse gør det klart, at de forskellige gaver fra Helligånd blev givet til kristne fra det første århundrede af Jesus. En god hyrde var derfor ikke nødvendigvis også en god evangelist eller en profet. Menigheden havde brug for alle disse gaver og havde brug for alle til at bruge disse gaver og til at arbejde sammen. Paulus fremsatte dette punkt i Efeserne 4: 16, da han skrev: “Fra ham er hele kroppen harmonisk forbundet og lavet til at samarbejde gennem hvert led, der giver det, der er nødvendigt. Når hvert respektive medlem fungerer korrekt, bidrager dette til kroppens vækst, når det bygger sig op i kærlighed “.

Som vi ser, gav Jesus gaver af Hellig Ånd til mænd (og til kvinder) for at opbygge og gavne menigheden, men han gav ikke mænd gaver som ældste og forventer hvert medlem at adlyde dem og gøre deres bud. Hvordan ville Jesus have det i dag at se mænd ”føre dem over dem der er Guds arv”? 1 Peter 5:13.

Take My Yoke Upon You (par.6-7)

Punkt 6 beskæftiger sig med spekulation ved at angive: “Da Jesus sagde: ”Tag mit åk på dig”, kan han have betydet ”Accepter min autoritet.” Han kunne også have betydet ”Gå under åket med mig, og sammen vil vi arbejde for Jehova.” Uanset hvad angår åget arbejde".

Vi spekulerer måske på, hvad ville Jesu lyttere straks have tænkt på, da de blev bedt om at tage hans åg på dem? De har måske først tænkt på det åg, de var så fortrolige med, det ene designet til to kvæg, der bruges til at trække en plov eller lignende landbrugsredskaber på en afbalanceret måde. Er ideen her dog, at Jesus ville have os til at komme under hans kontrol ved at acceptere hans autoritet? Nej. Jesus forsøgte aldrig at kontrollere nogen, da det ville have modsagt hans ord i Johannes 8:36, "Så hvis Sønnen frigiver dig, vil du være virkelig fri" (frihed i forbindelse med slaveri med synd). Det ville næppe være frihed, hvis vi opgav en form for kontrol, og vi skulle kontrolleres af Jesus.

I Matthew 11: 28-30 Jesus ser ud til at kontrastere sit åg med et andres åg. Han siger, "Kom til mig, alle I, der slider og er lastede ned, så vil jeg opfriske jer. 29 Tag mit åg på dig og lær af mig, for jeg er mild og mild i hjertet og I finder jer forfriskninger.  30 For min åg er venligog min belastning er let". Bemærk de tre nøgler, der er fremhævet. Jesus påpegede, at hans lyttere allerede arbejdede for hårdt og faktisk slaver. De arbejdede og lastede ned, bøjede sig under de tunge byrder, der blev lagt på dem, ikke kun af synd, men også af farisæerne.

Jesus tilbød et tilflugtssted for dem, der ville acceptere Kristi frihed. For det første ville de blive frigjort fra slaveri til lovpagten, og for det andet ville de blive befriet fra slaveriets byrde til menneskers traditioner, håndhævet af farisæerne. I stedet kunne troende forsøge at tage Kristi sind på (1 Korinther 2: 9-16, Romerne 8:21, Galaterne 5: 1) og kende hans frihed. 2 Korinther 3: 12-18 siger: “12 Derfor, da vi har et sådant håb, er vi meget modige. 13 Vi er ikke som Moses, der ville lægge et slør over hans ansigt for at forhindre israelitterne i at stirre i slutningen af ​​det, der forsvandt. 14 Men deres sind blev lukket. For indtil i dag forbliver det samme slør ved læsningen af ​​den gamle pagt. Det er ikke blevet løftet, for kun i Kristus kan det fjernes. 15 Og til i dag, når Moses læses, dækker et slør deres hjerter. 16 Men når nogen vender sig mod Herren, tages sløret væk. 17 Nu er Herren Ånden, og hvor Herrens Ånd er, er der frihed. 18 Og vi, der med afdækkede ansigter alle afspejler Herrens herlighed, bliver forvandlet til hans billede med intensiverende herlighed, der kommer fra Herren, som er Ånden. ” (Beroean Study Bible).

Hvis det at dele åget med Kristus vil forfriske os, vil det ikke også gøre vores liv lettere og behageligere? Kristus tilbød at reducere vores byrder ved at dele dem med ham i stedet for at forsøge at bære byrderne alene. Kristus tilføjer ikke vores byrder, fordi det ikke ville være forfriskende. I overensstemmelse med formen antyder Vagttårnet imidlertid i afsnit 7, at Organisationen ikke desto mindre forventer, at vi spænder et åg for at udføre forkyndelsesarbejdet. Ligegyldigt at Jesus gav forskellige gaver fra Helligånden, så nogle kunne være lærere, nogle hyrder, nogle profeter og andre evangelister. Ifølge organisationen skal vi alle arbejde som evangelister!

Lær af mig (par.8-11)

”Ydmyge mennesker blev tiltrukket af Jesus. Hvorfor? Overvej kontrasten mellem Jesus og farisæerne. De religiøse ledere var kolde og arrogante. (Matthew 12: 9-14) ”. Passagen i Mattæus 12 fremhæver, hvordan Jesus tog sig af dem, der var syge, og helbredte dem selv på sabbaten efter det princip, som sabbaten blev skabt for - til forfriskning, både i de fysiske og åndelige aspekter af livet. Farisæerne kunne imidlertid kun se, at Jesus udførte "arbejde" i deres øjne og dermed bragte sabbatsloven i deres øjne.

Ligeledes er de moderne farisæere i dag ikke kun interesseret i timerne i din månedlige rapport brugt til at banke på tomme døre? Er de ligeglade med, hvor meget tid du bruger på at hjælpe ældre og svagelige? Er de ligeglade med, hvor meget tid du bruger til at hjælpe de nødlidende på grund af begivenheder i deres liv uden for deres kontrol? Faktisk vil du blive betragtet som "inaktiv" eller "en ikke-reporter", hvis du ikke går fra dør til dør i mindst 1 time om måneden. Er det ikke indlysende at kredstilsynsmænd bliver bedt om at fokusere på hvor meget feltarbejde en person udfører end på sine sande kristne egenskaber når de foretager aftaler?

Punkt 11 formaner os: “Aldrig ville vi gerne være som farisæerne, der har modstridende dem, der spørgsmålstegn ved dem og forfulgt dem, der udtrykte en mening i strid med deres egne”. Men er det ikke klart, at undvigelse og udelukkelse af dem, der er i tvivl eller skriftligt sætter spørgsmålstegn ved en nuværende lære fra Organisationen, er farisæiske måder at håndtere oprigtige bekymringer på?

Hvis en person, der læser denne artikel, ikke tror, ​​at lederne af organisationen er som farisæere, hvorfor så ikke prøve den selv? Se hvad der sker, når du åbent fortæller mere end en ældste, at du ikke kan tro den "overlappende generationer" -lære, fordi den ikke giver logisk mening (som den ikke gør). Hvad der derefter følger, kan du ikke sige, at du ikke blev advaret.

Fortsæt med at finde forfriskninger under Jesus Yoke (par.16-22)

Resten af ​​artiklen om Vakttårn er organisationens skråstilling, hvad de betragter Kristi "åg" og "arbejde" for at være. Beklageligt og bemærkelsesværdigt diskuteres dette arbejde ikke som arbejde på kristne kvaliteter for at efterligne Kristus, men snarere om det fremtrædende arbejde med at deltage i møder og pioner.

Punkt 16 åbnes med “Den belastning, som Jesus beder os om at bære, er forskellig fra andre belastninger, som vi skal bære ”. Derefter fortsætter det med "Vi er måske udmattede efter afslutningen af ​​en arbejdsdag og bliver nødt til at presse os selv til at deltage i et menighedsmøde den aften ”. Men hvilken belastning beder Jesus os om at bære? Hvor i skrifterne bad Jesus os om at flagellere os til at deltage i et ugentligt aftenmøde? Før du svarer, skal du huske, at hebreerne 10: 25 blev skrevet af Paul, ikke Jesus. Apostlen Paul henviste heller ikke til ugentlige møder ved hjælp af en organisations ordinerede format, hvor alle får serveret den samme intetsigende, ikke-ernæringsmæssige mad.

Det eneste møde eller samling, som Jesus nævnte, var i Matthew 18: 20, hvor han sagde “20 Thi hvor der er to eller tre samlet i mit navn, der er jeg i deres midte ”, og dette blev ikke befalet. Møderne og samlingerne, der er optaget i de kristne græske skrifter, ser ud til at have været improviserede, udløst af et bestemt behov eller begivenhed, og var ikke en del af en struktureret regelmæssig mødeskema (for eksempel Apostlenes handlinger 4: 31, 12: 12, 14: 27, 15: 6,30).

Dernæst ser vi ud til at have skubbet til at opgive noget, der ligner et rimeligt behageligt liv og blive paupers ved at vri kontoen i Mark 10: 17-22. Afsnittet (17) siger: “Jesus gav den unge hersker en invitation. ”Gå, sælg, hvad du har,” sagde Jesus, ”og kom min efterfølger.” Manden blev revet, men det ser ud til, at han ikke kunne give slip på sine “mange ejendele.” (Mark 10: 17-22) Som et resultat afviste han det åg, som Jesus havde tilbudt ham, og fortsatte med at slave "for rigdomme."

Er der nogen beviser, som Jesus har givet, at den rige mand slaver for rigdom? I virkeligheden blev rigdommen sandsynligvis arvet, da herskere i den tidsperiode ofte kom fra rige familier. Er det ikke rigtigt, at det at finde det vanskeligt at opgive noget er meget anderledes end at arbejde meget hårdt for at få mere? Er dette punkt ikke noget, som vi ikke bør overse? Ser det ikke ud til, at organisationen er desperat efter at få skriften til at passe til sin egen dagsorden her?

Kan vi se den snoede anvendelse af dette skriftsted for at tilskynde et vidne til at opgive fuldtids sekulært arbejde og slave for organisationen som en pioner, en konstruktion af organisationen og ikke Bibelen? En pionerstatus var og er ikke et krav om en kristen eller ”arbejde” krævet af Kristus.

Vi kan se i afsnit 19, at der er fremdrift til at støtte den ikke-skriftlige idé om, at vi kan erstatte Jesu åg ved at appellere til Jehovas “autoritet” til at arbejde! Vagttårnets forfatter siger: „Vi udfører Jehovas arbejde, så det må gøres Jehovas måde. Vi er arbejderne, og Jehova er mester ”. 

Konklusion

Dagsordenen for denne Vagttårnartikel er især Organisationen, der påpeger, at den forventer, at sine tilhængere træl for den, og at Jehovas autoritet er dens autoritet. Mens organisationen prøver at forklare betydningen af ​​Jesu åg, viser organisationen en farisæisk holdning og påpeger, at en sand kristen bør slave i at forkynde for det og ikke bekymre sig om indkomst. Organisationen, som den kollektive gruppe af farisæere, under dække af at forsøge at fremstå som Kristus, pålægger et tungt åg af slaveri, af arbejdet med ubibelsk forkyndelse. Kristi forfriskende åg er snoet til et ondt formål. Bør vi ikke alle indse, at når vi er befriet fra obligatoriske aktiviteter, som organisationen åger på os, så begynder vi faktisk at føle Kristi frihed?

Tadua

Artikler af Tadua.
  20
  0
  Vil elske dine tanker, bedes du kommentere.x
  ()
  x