”Kom til mig, alle jer, der slæber og læsses ned, så vil jeg opdatere jer.” - Matthew 11: 28

[Fra ws 9 / 19 s.20 Undersøgelsesartikel 38: November 18 - November 24, 2019]

Vagttårnens artikel fokuserer på at besvare de fem spørgsmål, der er beskrevet i afsnit 3. De er:

 • Hvordan kan vi ”komme til” Jesus?
 • Hvad mente Jesus, da han sagde: ”Tag mit åk på dig”?
 • Hvad kan vi lære af Jesus?
 • Hvorfor er det arbejde, han har givet os, forfriskende?
 • Og hvordan kan vi fortsætte med at finde forfriskninger under Jesu åg?

Hvordan kan vi komme til Jesus? (Par.4-5)

Artikelens første forslag er at ”” komme til ”Jesus ved at lære så meget som vi kan om de ting, han sagde og gjorde. (Luke 1: 1-4). ”Dette er et godt forslag, som vi ser ved Lukas eksempel. ”… Jeg har sporet alle ting fra starten med nøjagtighed for at skrive dem i logisk rækkefølge til dig, mest fremragende Theophilus, så du fuldt ud kender sikkerheden ved de ting, som du er blevet undervist mundtligt”. Bestemt, hvis vi gør dette bedst muligt, begynder vi at se, hvor noget, inklusive organisationen, fører os væk fra Kristus.

Det skal bemærkes, at det næste næste forslag (i afsnit 5) sender os direkte til menighedens ældste. Vagttårnet siger: ”En anden måde at” komme til ”Jesus er ved at gå til menighedens ældste, hvis vi har brug for hjælp. Jesus bruger disse ”gaver til mænd” til at passe sine får. (Ef. 4: 7, 8, 11; John 21: 16; 1 Pet. 5: 1-3) ”. Men ideen, som Jesus bruger gaver til mænd at pleje hans får er vildledende. Kongeriget interlinear brugt i Watchtower-biblioteket viser faktisk, at den korrekte oversættelse af udtrykket skal være, at "he [Jesus] gav gaver til mændene", som bekræftet af versene, hvor Paulus derefter optæller disse gaver i Efeserne 4: 11: “Og det var Han [Jesus] der gav nogle til at være apostle, nogle til at være profeter, nogle til at være evangelister og nogle til at være præster og lærere, ”(Beroean Study Bible). Se også Biblehub.

Bibelens fortegnelse gør det klart, at de forskellige gaver fra Helligånd blev givet til kristne fra det første århundrede af Jesus. En god hyrde var derfor ikke nødvendigvis også en god evangelist eller en profet. Menigheden havde brug for alle disse gaver og havde brug for alle til at bruge disse gaver og til at arbejde sammen. Paulus fremsatte dette punkt i Efeserne 4: 16, da han skrev: “Fra ham er hele kroppen harmonisk forbundet og lavet til at samarbejde gennem hvert led, der giver det, der er nødvendigt. Når hvert respektive medlem fungerer korrekt, bidrager dette til kroppens vækst, når det bygger sig op i kærlighed “.

Som vi ser, gav Jesus gaver af Hellig Ånd til mænd (og til kvinder) for at opbygge og gavne menigheden, men han gav ikke mænd gaver som ældste og forventer hvert medlem at adlyde dem og gøre deres bud. Hvordan ville Jesus føle sig i dag for at se mænd “udtale det over dem, der er Guds arv”? 1 Peter 5: 13.

Take My Yoke Upon You (par.6-7)

Punkt 6 beskæftiger sig med spekulation ved at angive: “Da Jesus sagde: ”Tag mit åk på dig”, kan han have betydet ”Accepter min autoritet.” Han kunne også have betydet ”Gå under åket med mig, og sammen vil vi arbejde for Jehova.” Uanset hvad angår åget arbejde".

Vi spekulerer måske på, hvad ville Jesu lyttere straks have tænkt på, da de blev bedt om at tage hans åg på dem? De har måske først tænkt på det åg, de var så bekendt med, det, der er designet til to kvæg, der bruges til at trække en plove eller lignende landbrugsredskab på en afbalanceret måde. Men er ideen her, at Jesus ville have os til at komme under hans kontrol ved at acceptere hans autoritet? Nej. Jesus har aldrig prøvet at kontrollere nogen, da det ville have været i modstrid med hans ord i John 8: 36, "Så hvis Sønnen frigiver dig, vil du være virkelig fri" (frihed i forbindelse med slaveri med synd). Det ville næppe være frihed, hvis vi opgav en form for kontrol, og vi skulle kontrolleres af Jesus.

I Matthew 11: 28-30 Jesus ser ud til at kontrastere sit åg med et andres åg. Han siger, "Kom til mig, alle jer, der arbejder og læsses ned, så vil jeg opdatere jer. 29 Tag mit åk på dig og lær af mig, for jeg er mild og mild i hjertet, og I finder jer forfriskninger. 30 For min åg er venligog min belastning er let". Bemærk de tre nøgler, der er fremhævet. Jesus påpegede, at hans lyttere allerede arbejdede for hårdt og faktisk slaver. De arbejdede og lastede ned, bøjede sig under de tunge byrder, der blev lagt på dem, ikke kun af synd, men også af farisæerne.

Jesus tilbød en tilflugt for dem, der ville acceptere Kristi frihed. For det første ville de blive frigjort fra slaveri med lovpagten, og for det andet ville de være befriet fra byrden med slaveri til mænds traditioner, håndhævet af farisæerne. I stedet kunne troende bestræbe sig på at sætte Kristi sind på sig (1 Corinthians 2: 9-16, Romerne 8: 21, Galatians 5: 1) og kende hans frihed. 2 Corinthians 3: 12-18 siger: “12 Derfor, da vi har et sådant håb, er vi meget modige. 13 Vi er ikke som Moses, der ville lægge et slør over hans ansigt for at forhindre israelitterne i at stirre i slutningen af ​​det, der forsvandt. 14 Men deres sind blev lukket. For indtil i dag forbliver det samme slør ved læsningen af ​​den gamle pagt. Det er ikke blevet løftet, for kun i Kristus kan det fjernes. 15 Og til i dag, når Moses læses, dækker et slør deres hjerter. 16 Men når nogen vender sig mod Herren, tages sløret væk. 17 Nu er Herren Ånden, og hvor Herrens Ånd er, er der frihed. 18 Og vi, der med afdækkede ansigter alle afspejler Herrens herlighed, bliver forvandlet til hans billede med intensiverende herlighed, der kommer fra Herren, som er Ånden. ” (Beroean Study Bible).

Hvis det at dele åket med Kristus vil forfriske os, vil det ikke også gøre vores liv lettere og mere behageligt? Kristus tilbød at reducere vores byrder ved at dele dem med ham i stedet for at prøve at bære byrderne på vores egen. Kristus tilføjer ikke vores byrder, fordi det ikke ville være forfriskende. Sand til form antyder Vakttårnet imidlertid i afsnit 7, at organisationen ikke desto mindre forventer, at vi griber fast på et åg for at udføre forkynderarbejdet. Uanset om Jesus gav forskellige gaver af Hellig Ånd, så nogle kunne være lærere, nogle hyrder, nogle profeter og nogle evangelister. Ifølge organisationen skal vi alle arbejde som evangelister!

Lær af mig (par.8-11)

”Ydmyge mennesker blev tiltrukket af Jesus. Hvorfor? Overvej kontrasten mellem Jesus og farisæerne. De religiøse ledere var kolde og arrogante. (Matthew 12: 9-14) ”. Passagen i Matteus 12 fremhæver, hvordan Jesus plejede de syge og helbrede dem selv på sabbaten, efter det princip, som sabbaten blev skabt til - til forfriskning, både i de fysiske og åndelige aspekter af livet. Farisæerne kunne imidlertid kun se, at Jesus udførte ”arbejde” i deres øjne og følgelig brød sabbatsloven i deres øjne.

Ligeledes i dag, er ikke de moderne farisæere kun interesseret i timerne på din månedlige rapport, der blev brugt på at banke på tomme døre? Er det ligeglad med hvor meget tid du bruger på at hjælpe ældre og svagelige? Er det ligeglad med hvor meget tid du bruger på at hjælpe de nødlidende på grund af begivenheder i deres liv uden for deres kontrol? Faktisk vil du blive betragtet som "inaktiv" eller "en ikke-reporter", hvis du ikke går fra dør til dør i mindst 1 time om måneden. Er det ikke åbenlyst, at kredytlederne får besked på at fokusere på, hvor meget felttjeneste en person gør snarere end på hans sande kristne egenskaber, når han aftaler?

Punkt 11 formaner os: “Aldrig ville vi gerne være som farisæerne, der har modstridende dem, der spørgsmålstegn ved dem og forfulgt dem, der udtrykte en mening i strid med deres egne”. Men er det ikke klart, at farisiske måder til at håndtere oprigtige bekymringer er at være afskåret fra og ignorere de, der er i tvivl eller skriftligt sætter spørgsmålstegn ved en aktuel lære af organisationen?

Hvis en person, der læser denne artikel, ikke tror, ​​at lederne af organisationen er som farisæere, hvorfor så ikke prøve den selv? Se hvad der sker, når du åbent fortæller mere end en ældste, at du ikke kan tro den "overlappende generationer" -lære, fordi den ikke giver logisk mening (som den ikke gør). Hvad der derefter følger, kan du ikke sige, at du ikke blev advaret.

Fortsæt med at finde forfriskninger under Jesus Yoke (par.16-22)

Resten af ​​artiklen om Vakttårn er organisationens skråstilling, hvad de betragter Kristi "åg" og "arbejde" for at være. Beklageligt og bemærkelsesværdigt diskuteres dette arbejde ikke som arbejde på kristne kvaliteter for at efterligne Kristus, men snarere om det fremtrædende arbejde med at deltage i møder og pioner.

Punkt 16 åbnes med “Den belastning, som Jesus beder os om at bære, er forskellig fra andre belastninger, som vi skal bære ”. Derefter fortsætter det med "Vi er måske udmattede efter afslutningen af ​​en arbejdsdag og bliver nødt til at presse os selv til at deltage i et menighedsmøde den aften ”. Men hvilken belastning beder Jesus os om at bære? Hvor i skrifterne bad Jesus os om at flagellere os til at deltage i et ugentligt aftenmøde? Før du svarer, skal du huske, at hebreerne 10: 25 blev skrevet af Paul, ikke Jesus. Apostlen Paul henviste heller ikke til ugentlige møder ved hjælp af en organisations ordinerede format, hvor alle får serveret den samme intetsigende, ikke-ernæringsmæssige mad.

Det eneste møde eller samling, som Jesus nævnte, var i Matthew 18: 20, hvor han sagde “20 For hvor der er to eller tre samlet i mit navn, der er jeg i deres midte ”, og dette blev ikke befalet. Møderne og samlingerne, der er optaget i de kristne græske skrifter, ser ud til at have været improviserede, udløst af et bestemt behov eller begivenhed, og var ikke en del af en struktureret regelmæssig mødeskema (for eksempel Apostlenes handlinger 4: 31, 12: 12, 14: 27, 15: 6,30).

Dernæst ser vi ud til at have skubbet til at opgive noget, der ligner et rimeligt behageligt liv og blive paupers ved at vri kontoen i Mark 10: 17-22. Afsnittet (17) siger: “Jesus gav den unge hersker en invitation. ”Gå, sælg, hvad du har,” sagde Jesus, ”og kom min efterfølger.” Manden blev revet, men det ser ud til, at han ikke kunne give slip på sine “mange ejendele.” (Mark 10: 17-22) Som et resultat afviste han det åg, som Jesus havde tilbudt ham, og fortsatte med at slave "for rigdomme."

Er der nogen beviser, som Jesus har givet, at den rige mand slaver for rigdom? I virkeligheden blev rigdommen sandsynligvis arvet, da herskere i den tidsperiode ofte kom fra rige familier. Er det ikke rigtigt, at det at finde det vanskeligt at opgive noget er meget anderledes end at arbejde meget hårdt for at få mere? Er dette punkt ikke noget, som vi ikke bør overse? Ser det ikke ud til, at organisationen er desperat efter at få skriften til at passe til sin egen dagsorden her?

Kan vi se den snoede anvendelse af dette skriftsted for at tilskynde et vidne til at opgive fuldtids sekulært arbejde og slave for organisationen som en pioner, en konstruktion af organisationen og ikke Bibelen? En pionerstatus var og er ikke et krav om en kristen eller ”arbejde” krævet af Kristus.

Vi kan se i afsnit 19, at der er drivkraften til at støtte den ikke-skriftlige idé om, at vi kan erstatte Jesu åg ved at appellere til Jehovas “autoritet” til at arbejde! Vakttårnets forfatter siger: “Vi udfører Jehovas arbejde, så det må gøres Jehovas måde. Vi er arbejderne, og Jehova er mester ”.

Konklusion

Dagsordenen for denne Watchtower-artikel er især organisationen, der påpeger, at den forventer, at sine tilhængere er slave for den, og at Jehovas myndighed er dens autoritet. Mens den prøver at forklare betydningen af ​​Jesu åg, viser organisationen en farisisk holdning og påpegede, at en ægte kristen skulle slave i at forkynde for det og ikke bekymre sig om indkomst. Organisationen pålægger ligesom den kollektive gruppe farisæere, under forsynet af at forsøge at virke Kristuslignende, et tungt åg af slaveri af arbejdet med uskriftlig forkynnelse. Kristi forfriskende åg er blevet snoet til et ondt formål. Skal vi ikke alle være klar over, at når vi er befriet fra obligatoriske aktiviteter, der er påskåret af os af organisationen, så begynder vi faktisk at føle Kristi frihed?

Tadua

Artikler af Tadua.
  24
  0
  Vil elske dine tanker, bedes du kommentere.x
  ()
  x