Hej, mit navn er Eric Wilson. Jeg blev opdraget som et af Jehovas Vidner og blev døbt i 1963 i en alder af 14. Jeg tjente som ældste i 40 år inden for Jehovas Vidners religion. Med disse legitimationsoplysninger kan jeg uden frygt for gyldig modsigelse sige, at kvinder i organisationen behandles som andenrangs borgere. Det er min overbevisning, at dette ikke sker med nogen dårlig hensigt. Vidner mænd og kvinder tror, ​​at de blot følger Skriftens anvisning med hensyn til hvert køn. 

 Inden for Jehovas Vidners menighedsordning er en kvindes evne til at tilbede Gud stærkt begrænset. Hun kan ikke undervise fra podiet, men kan deltage i interviews eller demonstrationer, når en bror er formand for delen. Hun kan ikke have nogen ansvarlig stilling i menigheden, endda noget så menialt som at styre de mikrofoner, der bruges til at få publikums kommentarer under møderne. Den eneste undtagelse fra denne regel opstår, når der ikke er nogen kvalificeret mand til rådighed til at udføre opgaven. Således kan en døbt 12-årig dreng udføre arbejdet med at håndtere mikrofonerne, mens hans egen mor må sidde underlagt. Forestil dig dette scenarie, hvis du vil: En gruppe modne kvinder med mange års erfaring og overlegne undervisningsevner kræves for at forblive tavse, mens en pimpende, nyligt døbt 19-årig antager at undervise og bede på deres vegne, inden han går ud i forkyndelsesarbejdet.

Jeg antyder ikke, at kvinders situation inden for Jehovas Vidners organisation er unik. Kvindernes rolle i mange kirker i kristenheden har været en kilde til strid i hundreder af år. 

Det spørgsmål, vi står over for, når vi stræber efter at vende tilbage til den model af kristendom, der praktiseres af apostlene og kristne i det første århundrede, er, hvad kvindernes virkelige rolle er. Har vidnerne ret i deres hårde holdning?

Vi kan opdele dette i tre hovedspørgsmål:

 1. Bør kvinder få lov til at bede på menighedens vegne?
 2. Bør kvinder have lov til at undervise og undervise menigheden?
 3. Bør kvinder få lov til at udøve tilsyn i menigheden?

Dette er vigtige spørgsmål, for hvis vi får det forkert, kan vi hæmme tilbedelsen af ​​halvdelen af ​​Kristi legeme. Dette er ikke en akademisk diskussion. Dette er ikke et spørgsmål om "Lad os være enige om at være uenige." Hvis vi står i vejen for nogens ret til at tilbede Gud i ånd og sandhed og på den måde Gud havde til hensigt, så står vi mellem Faderen og hans børn. Ikke et godt sted at være på dommedag, ville du ikke være enig?

Omvendt, hvis vi vrider den rette tilbedelse af Gud ved at indføre forbudte fremgangsmåder, kan der også have konsekvenser for vores frelse.

Lad mig prøve at sætte dette i en sammenhæng, som jeg tror, ​​alle kan forstå: Jeg er halv-irsk og halvskotsk. Jeg er omtrent lige så hvid som de kommer. Forestil dig, hvis jeg skulle fortælle en medkristen mand, at han ikke kunne undervise eller bede i menigheden, fordi hans hud havde den forkerte farve. Hvad hvis jeg hævdede at Bibelen godkendte en sådan skelnen? Nogle kristne kirkesamfund i fortiden har faktisk fremsat sådanne uhyrlige og ubibelske påstande. Ville det ikke være årsag til snuble? Hvad siger Bibelen om at snuble den lille?

Du kan argumentere for, at det ikke er en rimelig sammenligning; at Bibelen ikke forbyder mænd af forskellige racer at undervise og bede; men at det forbyder kvinder at gøre det. Nå, det er hele pointen med diskussionen, ikke sandt? Forbyder Bibelen faktisk kvinder at bede, undervise og føre tilsyn med menighedsordningen? 

Lad os ikke antage nogen antagelser, okay? Jeg ved, at der spiller stærk social og religiøs bias, og det er meget vanskeligt at overvinde bias, der er indgroet siden barndommen, men vi er nødt til at prøve.

Så fjern bare alt det religiøse dogme og kulturelle bias fra din hjerne, og lad os starte fra første række.

Parat? Ja? Nej, det tror jeg ikke.  Mit gæt er, at du ikke er klar, selvom du tror du er. Hvorfor foreslår jeg det? Fordi jeg er villig til at satse på det som mig, tror du, at det eneste, vi skal løse, er kvindens rolle. Du arbejder muligvis under den forudsætning - som jeg oprindeligt var - at vi allerede forstår mænds rolle. 

Hvis vi starter med en mangelfuld forudsætning, opnår vi aldrig den balance, vi søger. Selv hvis vi korrekt forstår kvindernes rolle, er det kun den ene side af balancen. Hvis den anden ende af balancen har en skæv visning af mænds rolle, så vil vi stadig være ude af balance.

Vil du blive overrasket over at høre, at Herrens egne disciple, den oprindelige 12, havde en skæv og ubalanceret opfattelse af mændenes rolle i menigheden. Jesus måtte gentagne gange forsøge at rette deres tænkning. Mark fortæller et sådant forsøg:

”Så Jesus kaldte dem sammen og sagde:” I ved, at herskere i denne verden herrer over deres folk, og embedsmænd flagrer deres myndighed over dem, der er under dem. Men blandt jer vil det være anderledes. Den, der ønsker at være en leder blandt jer, skal være din tjener, og den, der ønsker at være den første blandt jer, skal være slave for alle andre. For selv Menneskesønnen kom ikke for at blive tjent, men for at tjene andre og give sit liv som en løsesum for mange. ” (Markus 10: 42-45)

Vi antager alle, at mænd har ret til at bede på menighedens vegne, men gør de det? Vi ser på det. Vi antager alle, at mænd har ret til at undervise i menigheden og føre tilsyn, men i hvilket omfang? Disciplene havde en idé om det, men de tog fejl. Jesus sagde, at den, der ønsker at være leder, skal tjene, han må faktisk påtage sig rollen som slave. Handler din præsident, premierminister, konge eller hvad som helst som en slave af folket?

Jesus kom op med en ret radikal holdning til at regere, ikke sandt? Jeg kan ikke se lederne af mange religioner i dag følge hans anvisning, gør du? Men Jesus førte med et godt eksempel.

”Behold denne mentale holdning hos dig, som også var i Kristus Jesus, som skønt han eksisterede i Guds form, ikke overvejede et anfald, nemlig at han skulle være lig med Gud. Nej, men han tømte sig selv og tog en træls form og blev menneske. Mere end det, da han kom som en mand, ydmygede han sig og blev lydig indtil døden, ja, døden på en torturpæl. Netop af denne grund ophøjede Gud ham til en overordnet stilling og gav ham venligt det navn, der er over ethvert andet navn, så hvert knæ i Jesu navn skulle bøjes - af dem i himlen og dem på jorden og dem under jorden - og enhver tunge skal åbent erkende, at Jesus Kristus er Herre til ære for Gud Faderen. ” (Filipperne 2: 5-11)

Jeg ved, at New World Translation får en masse kritik, noget berettiget, noget andet ikke. Men i dette tilfælde har den en af ​​de bedste gengivelser af Paulus 'tanker om Jesus, der kommer til udtryk her. Jesus var i Guds form. Johannes 1: 1 kalder ham "en gud", og Johannes 1:18 siger, at han er den "enbårne gud." Han eksisterer i Guds natur, den guddommelige natur, næststørst til den almægtige Fader for alt, men alligevel er han villig til at opgive det hele, tømme sig selv og mere til at tage form af en slave, et rent menneske, og derefter dø som sådan.

Han forsøgte ikke at ophøje sig selv, men kun at ydmyge sig selv og tjene andre. Gud, det var, der belønnede en sådan selvfornægtende trældom ved at ophøje ham til en overordnet stilling og give ham et navn over ethvert andet navn.

Dette er eksemplet, som både mænd og kvinder i den kristne menighed skal stræbe efter at efterligne. Så mens vi fokuserer på kvindens rolle, vil vi ikke overse mænds rolle eller antage antagelser om, hvad den rolle skal være. 

Lad os starte lige fra starten. Jeg har hørt, at det er et meget godt sted at starte.

Mennesket blev skabt først. Derefter blev kvinden skabt, men ikke på samme måde som den første mand. Hun blev lavet af ham.

Første Mosebog 2:21 lyder:

„Så Jehova Gud fik manden til at falde i en dyb søvn, og mens han sov, tog han et af ribbenene og lukkede derefter kødet over det sted. Og Jehova Gud byggede ribben, som han havde taget fra manden, til en kvinde, og han førte hende til manden. ” (Ny Verden-oversættelse)

På et tidspunkt blev dette bespottet som en fantasifuld beretning, men moderne videnskab har vist os, at det er muligt at klone et levende væsen fra en enkelt celle. Desuden opdager forskere, at stamceller fra knoglemarv kan bruges til at skabe forskellige typer celler, der findes i kroppen. Så ved hjælp af Adams genetiske materiale kunne mesterdesigneren let have formet et kvindeligt menneske ud fra det. Adams poetiske svar på først at se sin kone var således ikke bare en metafor. Han sagde:

”Dette er endelig ben af ​​mine knogler og kød af mit kød. Denne vil blive kaldt Kvinde, for fra mand blev hun taget. ” (2 Mosebog 23:XNUMX NVT)

På denne måde stammer vi alle virkelig fra en mand. Vi er alle fra én kilde. 

Det er også vigtigt, at vi forstår, hvor unik vi er blandt fysisk skabelse. Første Mosebog 1:27 siger, ”Og Gud skabte mennesket i sit billede, i Guds billede skabte han ham; mand og kvinde skabte han dem. ” 

Mennesker er skabt i Guds billede. Dette kan ikke siges om noget dyr. Vi er en del af Guds familie. I Lukas 3:38 kaldes Adam en Guds søn. Som Guds børn har vi ret til at arve det, som vores Fader besidder, hvilket inkluderer evigt liv. Dette var førstefødselsretten til det oprindelige par. Alt, hvad de skulle gøre, var at forblive loyale over for deres far for at forblive inden for sin familie og modtage liv fra ham.

(På en side, hvis du holder familiemodellen bag dig selv gennem hele dit studium af Skriften, vil du opdage, at mange ting giver mening.)

Har du bemærket noget om ordlyden i vers 27. Lad os tage et andet kig. “Gud skabte mennesket i sit billede, i Guds billede skabte han ham”. Hvis vi stopper der, tror vi måske, at kun manden blev skabt i Guds billede. Men verset fortsætter: ”han og hun skabte dem”. Både den mandlige mand og den kvindelige mand blev skabt i Guds billede. På engelsk betyder udtrykket "kvinde" bogstaveligt talt "mand med livmoderen" - livmodermand. Vores reproduktionskapacitet har intet at gøre med at blive skabt i Guds billede. Mens vores fysiske og fysiologiske sammensætning adskiller sig, er menneskehedens unikke essens, at vi, mandlige og kvindelige, er Guds børn skabt i hans billede.

Skulle vi nedsætte begge køn som en gruppe, nedsætter vi Guds design. Husk, begge køn, mandlige og kvindelige, blev skabt i Guds billede. Hvordan kan vi nedværdiges af en person, der er skabt i Guds billede uden at nedsætte Gud selv?

Der er noget andet af interesse, der kan hentes fra denne konto. Det hebraiske ord oversat med "ribben" i Første Mosebog er tsela. Af de 41 gange, det bruges i de hebraiske skrifter, finder vi det kun her oversat med "ribben". Andre steder er det et mere generelt udtryk, der betyder siden af ​​noget. Kvinden blev ikke skabt fra mandens fod eller fra hans hoved, men fra hans side. Hvad kan det antyde? En anelse kommer fra Første Mosebog 2:18. 

Nu, før vi læser det, har du måske bemærket, at jeg har citeret fra New World Translation of the Holy Scriptures, der er udgivet af Watchtower Bible & Tract Society. Dette er en ofte kritiseret version af Bibelen, men den har sine gode point, og der skal gives kredit, hvor der er kredit. Jeg har endnu ikke fundet en bibeloversættelse, der er uden fejl og bias. Den ærede King James-version er ingen undtagelse. Jeg skal dog også påpege, at jeg foretrækker at bruge 1984-versionen af ​​New World Translation frem for den seneste 2013-udgave. Sidstnævnte er slet ikke en oversættelse. Det er kun en genredigeret version af 1984-udgaven. Desværre, i et forsøg på at forenkle sproget, har redaktionskomiteen også introduceret en hel del JW-bias, og derfor prøver jeg at undgå denne udgave, som vidner gerne kalder "Sølvsværdet" på grund af dens grå omslag.

Alt hvad der er sagt, grunden til, at jeg bruger New World-oversættelsen her, er, at jeg af de snesevis af versioner, jeg har gennemgået, mener, at det giver en af ​​de bedste gengivelser af Første Mosebog 2:18, der lyder: 

„Og Jehova Gud sagde videre:„ Det er ikke godt for manden at fortsætte alene. Jeg vil hjælpe ham som et supplement til ham. ”“ (2 Mosebog 18:1984 NWT XNUMX)

Her omtales kvinden både som en hjælper til manden og hans komplement.

Dette ser måske ud til at være nedsættende ved første øjekast, men husk, dette er en oversættelse af noget, der er optaget på hebraisk for over 3,500 år siden, så vi er nødt til at gå til hebraisk for at bestemme forfatterens betydning.

Lad os starte med "hjælper". Det hebraiske ord er tusinde. På engelsk tildeler man straks en underordnet rolle til enhver kaldet “en hjælper”. Men hvis vi scanner de 21 forekomster af dette ord på hebraisk, vil vi se, at det ofte bruges med henvisning til Gud den Almægtige. Vi ville aldrig kaste Yehovah i en underordnet rolle, ville vi? Det er faktisk et ædelt ord, der ofte bruges om en, der kommer en nødlidende til hjælp for at give hjælp og trøst og lettelse.

Lad os nu se på det andet ord, NWT bruger: "komplement".

Dictionary.com giver en definition, som jeg mener passer her. Et supplement er “en af ​​to dele eller ting, der er nødvendige for at fuldføre helheden; modstykke. ”

En af de to dele, der er nødvendige for at fuldføre helheden; eller en "modstykke". Af interesse er gengivelsen givet dette vers af Youngs litterære oversættelse:

Og Jehova Gud sagde: 'Ikke godt for manden at være alene, jeg gør ham til en hjælper - som hans modstykke.'

En modstykke er en lige, men modsat del. Husk, at kvinden blev skabt fra mandens side. Side om side; del og modstykke.

Der er intet her, der indikerer et forhold mellem chef og medarbejder, konge og subjekt, hersker og styret.

Dette er grunden til, at jeg foretrækker NWT frem for de fleste andre versioner, når det kommer til dette vers. At kalde kvinden en "passende hjælper", som mange versioner gør, får det til at lyde som om hun er en rigtig god assistent. Det er ikke smagen af ​​dette vers givet hele sammenhængen.

I starten var der balance i forholdet mellem manden og kvinderne, del og modstykke. Hvordan det ville have udviklet sig, da de fik børn, og den menneskelige befolkning voksede, er et spørgsmål om formodning. Det hele gik sydpå, da parret syndede ved at afvise Guds kærlige tilsyn.

Resultatet ødelagde balancen mellem kønnene. Yehovah sagde til Eva: “dit trang vil være efter din mand, og han vil dominere dig.” (3 Mosebog 16:XNUMX)

Gud skabte ikke denne ændring i det mandlige / kvindelige forhold. Det voksede naturligt ud af ubalancen inden for hvert køn, der skyldtes syndens ødelæggende indflydelse. Visse træk ville blive fremherskende. Man skal kun se på, hvordan kvinder behandles i dag i de forskellige kulturer på jorden for at se nøjagtigheden af ​​Guds forudsigelse.

Når det er sagt, ser vi som kristne ikke efter undskyldninger for forkert opførsel mellem kønnene. Vi kan erkende, at syndige tendenser måske virker, men vi stræber efter at efterligne Kristus, og derfor modstår vi det syndige kød. Vi arbejder for at opfylde den oprindelige standard, som Gud havde til hensigt at styre forholdet mellem kønnene. Derfor er kristne mænd og kvinder nødt til at arbejde på at finde den balance, der gik tabt på grund af synden fra det oprindelige par. Men hvordan kan dette opnås? Synd er trods alt sådan en stærk indflydelse. 

Vi kan gøre det ved at efterligne Kristus. Da Jesus kom, forstærkede han ikke gamle stereotyper, men lagde i stedet grundlæggende arbejde for Guds børn for at overvinde kødet og iføre sig den nye personlighed, der var skabt efter den model, han satte for os.

Efeserne 4: 20-24 lyder:

”Men du lærte ikke Kristus at være sådan, hvis du virkelig hørte ham og blev undervist ved ham, ligesom sandheden er i Jesus. Du blev lært at fjerne den gamle personlighed, der er i overensstemmelse med din tidligere adfærd, og som bliver ødelagt i henhold til dens vildledende ønsker. Og du bør fortsætte med at blive ny i din dominerende mentale holdning og skulle iføre dig den nye personlighed, der blev skabt i overensstemmelse med Guds vilje i sand retfærdighed og loyalitet. ”

Kolossenserne 3: 9-11 fortæller os:

“Fjern den gamle personlighed med dens praksis, og klæd jer på den nye personlighed, som gennem nøjagtig kundskab bliver nyt efter billedet af den, der skabte den, hvor der hverken er græsk eller jøde, omskæring eller uomskærelse, fremmed , Skyther, slave eller frimand; men Kristus er alt og i alle. ”

Vi har meget at lære. Men først har vi meget at aflære. Vi begynder med at se, hvilke roller Gud har tildelt kvinder som registreret i Bibelen. Det vil være emnet for vores næste video.

 

Meleti Vivlon

Artikler af Meleti Vivlon.
  28
  0
  Vil elske dine tanker, bedes du kommentere.x
  ()
  x