I september 2021 vil Jehovas Vidners menigheder rundt om i verden blive præsenteret for en beslutning, en appel om penge. Dette er enormt, selvom jeg tør sige, at den sande betydning af denne begivenhed vil gå ubemærket hen for mange Jehovas Vidner.

Meddelelsen, vi taler om, er fra S-147-formularen “Meddelelser og påmindelser”, der udsendes regelmæssigt til menighederne. Her er afsnit 3 fra den del af brevet, der skal læses for menighederne: spl

Løst månedlig donation til verdensomspændende arbejde: I det kommende tjenesteår vil menigheden blive præsenteret for en enkelt beslutning om at donere et månedligt beløb til det verdensomspændende arbejde. Afdelingskontoret bruger verdensomspændende arbejdsmidler til at støtte forskellige aktiviteter, der gavner menigheder. Sådanne aktiviteter omfatter renovering og opførelse af rigssale og forsamlingshaller; omsorg for hændelser på teokratiske faciliteter, herunder tilfælde, der involverer naturkatastrofer, brand, tyveri eller hærværk; levering af teknologi og beslægtede tjenester; og bistå med rejseomkostninger for udvalgte særlige fuldtidsansatte i udenlandsk tjeneste, der deltager i internationale stævner.

Lad os nu være klare på én ting, inden vi går videre: Ingen fornuftig person vil benægte, at forkyndelsesarbejdet koster penge. Selv Jesus og hans disciple krævede finansiering. Lukas 8: 1-3 taler om en gruppe kvinder, der materielt sørgede for vor Herre og hans disciple.

Kort tid efter rejste han fra by til by og fra landsby til landsby og forkyndte og forkyndte den gode nyhed om Guds rige. Og de Tolv var med ham, ligesom visse kvinder, der var blevet helbredt for onde ånder og sygdomme: Maria, der blev kaldt Magdalena, fra hvilken syv dæmoner var kommet ud; Joanna, hustruen til Chuza, ansvarlig for Herodes; Susanna; og mange andre kvinder, der betjente dem fra deres ejendele. (Lukas 8: 1-3 NWT)

Men - og dette er nøglepunktet - Jesus anmodede aldrig om penge fra disse kvinder eller fra andre. Han var afhængig af deres vilje til at donere frit, efterhånden som ånden bevægede dem for at dække behovene hos dem, der udførte arbejdet med at forkynde den gode nyhed. Disse kvinder havde naturligvis stor gavn af Jesu tjeneste, som omfattede mirakuløse helbredelser og et budskab, der ophøjede kvinder fra den lave station, de havde i det jødiske samfund. De elskede virkelig vores Herre, og det var den kærlighed, der motiverede dem til at give af deres egne ejendele for at fremme arbejdet.

Pointen er, at Jesus og hans apostle aldrig anmodede om midler. De stolede udelukkende på frivillige donationer fra hjertet. De satte deres lid til Gud, velvidende at han støttede deres arbejde.

I de sidste 130 år har Watch Tower Bible & Tract Society været helhjertet enig i den tilgang, at forkyndelsesarbejdet skal finansieres af helt frivillige donationer.

For eksempel dette 1959 Vagttårnet artiklen siger:

TILBAGE i august 1879 sagde dette blad:

“'Zion's Watch Tower' har, tror vi, JEHOVAH for sin opbakning, og selvom dette er tilfældet, vil det aldrig tigge eller bede mænd om støtte. Når den der siger: 'Alt bjergets guld og sølv er mit', undlader at skaffe nødvendige midler, vil vi forstå, at det er på tide at suspendere udgivelsen. " Selskabet suspenderede ikke udgivelsen, og Vagttårnet har aldrig savnet et problem. Hvorfor? Fordi i de næsten firs år siden Vagttårnet udtalte denne politik om afhængighed af Jehova Gud, har samfundet ikke afveget fra den.

Hvad med i dag? Fastholder samfundet stadig denne position? Ja. Har Samfundet nogensinde tigget dig om penge? Nej. Jehovas vidner tigger aldrig om midler. De anmoder aldrig ... (w59, 5/1, s. 285)

Så sent som i 2007 havde denne tro ikke ændret sig. I den 1. november 2007 Vagttårnet artiklen med titlen “The Silver Is Mine, and the Gold Is Mine”, gentog forlagene igen og anvendte Russells erklæring på den moderne organisation.

Og her er et nylig citat fra Det Styrende Råds medlem Stephen Lett fra udsendelsen af ​​JW.org i maj 2015:

Faktisk har organisationen ofte set ned på andre kirker ved at kritisere deres metoder til at indsamle donationer. Her er et uddrag fra 1. maj 1965 -udgaven af Vagttårnet under artiklen "Hvorfor ingen samlinger?"

At presse medlemmer af en menighed på en skånsom måde til at bidrage ved at ty til apparater uden bibelsk fortilfælde eller støtte, såsom at passere en indsamlingsplade foran dem eller betjene bingospil, holde kirkemiddag, basarer og rode salg eller anmode om løfter, er at indrømme en svaghed. Der er noget galt.

Ingen sådanne coaxing eller presserende enheder er nødvendige, hvor der er ægte påskønnelse. Kan denne mangel på påskønnelse hænge sammen med den slags åndelig mad, der tilbydes folkene i disse kirker? (w65 5/1 s. 278)

Budskabet fra alle disse referencer er klart. Hvis en religion skal presse sine medlemmer med anordninger som f.eks. At passere en indsamlingsplade, så gruppepres får dem til at donere eller ved at anmode om løfter, så er religionen svag. Der er noget meget galt. De er nødt til at bruge denne taktik, fordi deres medlemmer ikke har ægte påskønnelse. Og hvorfor mangler de påskønnelse? Fordi de ikke får god åndelig mad.

Efter at have foldet citatet fra Vagttårnet fra 1959 om, hvad CT Russell skrev tilbage i 1879, har disse kirker ikke Jehova Guds opbakning, hvorfor de er nødt til at ty til sådanne pres -taktikker for at få penge.

Til dette punkt må ethvert Jehovas Vidner, der hører alt dette, være enig. Dette er trods alt organisationens officielle holdning.

Husk nu, hvad Russell sagde, da det gælder for samfundet. Han sagde, at vi ”vil aldrig tigge eller bede mænd om støtte. Når den der siger: 'Alt bjergets guld og sølv er mit', undlader at skaffe nødvendige midler, vil vi forstå, at det er på tide at suspendere udgivelsen. ””

Denne artikel fra 1959 sluttede videre:

»Selskabet suspenderede ikke udgivelsen, og Vagttårnet har aldrig savnet et problem. Hvorfor? Fordi i løbet af de næsten firs år siden Vagttårnet erklærede denne politik for afhængighed af Jehova Gud, har Selskabet ikke afveget fra det."

Det er ikke længere sandt længere, er det? I over et århundrede har bladet Vagttårnet været det vigtigste værktøj, organisationen har brugt til at forkynde den gode nyhed i det verdensomspændende forkyndelsesarbejde. Men i et besparelsesbevægelse reducerede de bladet fra 32 sider til kun 16 og derefter i 2018 reducerede de det fra 24 numre om året til bare 3. I betragtning af at det plejede at udkomme en gang hver anden uge, og nu kommer det ud en gang hver fjerde måned er argumentet om, at det aldrig har gået glip af et problem, for længst væk.

Men der er mere her end blot antallet af udskrevne numre. Pointen er, at med deres egne ord, når de skal begynde at bede mænd, når de skal begynde at anmode om løfter, er det tid til at lukke hele virksomheden, fordi de har synlige beviser for, at Jehova Gud ikke længere bakker op om værket.

Nå, den tid er kommet. Faktisk kom det for nogle år siden, men denne seneste udvikling beviser pointen som aldrig før. Jeg vil forklare.

De ældste instrueres i at gå til en sikker webside på JW.org for at bestemme, hvor meget beslutningen skal laves. Hvert afdelingskontor har udarbejdet et beløb pr. Udgiver for territorierne under dets tilsyn.

Her er de relevante anvisninger til de ældste fra den førnævnte S-147 form:

 1. Løst månedlig donation til verdensomspændende arbejde: Den løste månedlige donation, der henvises til i meddelelsen til menigheder, er baseret på et månedligt beløb pr. Udgiver, der foreslås af afdelingskontoret.
 2. Beløbet pr. Udgiver, der er angivet på jw.org-websiden, der indeholder linket til denne meddelelse, skal ganges med antallet af aktive forkyndere i menigheden for at bestemme den foreslåede månedlige donation til din menighed.

Her er tallene fra det amerikanske afdelingskontor:

Beløbet for USA er $ 8.25 pr. Udgiver. Så en menighed på 100 forkyndere forventes at sende $ 825 om måneden til det verdensomspændende hovedkvarter. Med 1.3 millioner udgivere i USA forventer Society at modtage omkring 130 millioner dollars årligt fra USA alene.

Organisationen siger "det vil aldrig tigge eller bede mænd om støtte", og vi har læst, at det fordømmer andre religioner for at "anmode om løfter".

Hvad er egentlig et tilsagn? Ifølge den kortere Oxford English -ordbog er et løfte defineret som "et løfte om en donation til velgørende formål, formål osv., Som svar på en appel om midler; sådan en donation. ”

Udgør dette brev ikke en appel om midler? En meget specifik appel til det. Forestil dig, at Jesus gik til Maria og sagde: ”Okay, Mary. Jeg vil have, at du samler alle kvinderne. Jeg har brug for en donation, der beløber sig til 8 denarer pr. Person. Jeg har brug for, at du får dem til at træffe en beslutning, der lover at give mig det beløb hver måned. ”

Lad dig ikke narre af ordlyden i dette brev, der taler om en "foreslået månedlig donation".

Dette er ikke et forslag. Lad mig fortælle dig noget fra min mangeårige erfaring som ældste om, hvordan organisationen kan lide at lege med ord. Hvad de vil forpligte sig til papir og hvad de rent faktisk vil praktisere, er to forskellige ting. Brev til ældres kroppe vil blive krydret med ord som "forslag", "anbefaling", "opmuntring" og "retning". De vil bruge kærlige udtryk som "kærlig forsyning". Men når det er tid til at implementere disse ord, lærer vi meget hurtigt, at de er eufemismer for "ordrer", "kommandoer" og "krav".

For at illustrere, tilbage i 2014, tog organisationen ejerskab over alle rigssale og ”instruerede” alle menigheder om at sende eventuelle overskydende midler ind på deres bankkonto til det lokale afdelingskontor. Menigheden lige op ad gaden, hvorfra jeg bor, blev "instrueret" i at aflevere sine 85,000 dollars i kontantoverskud. Husk, det var menighedens penge doneret til reparation af parkeringspladsen. De ville ikke vende det og foretrak at reparere partiet selv. De modstod, hvilket fik dem gennem et kredstilsynsbesøg, men ved det næste besøg fik de uden tvivl at vide, at det ikke var en mulighed for dem at holde på midlerne. De var nødt til at efterkomme denne nye „kærlige bestemmelse“ fra Jehova. (Husk, at kredstilsynsmanden siden 1. september 2014 har fået beføjelse til at slette ældste, så modstand er forgæves.)

Jeg kan forsikre dig om, at enhver gruppe af ældste, der nægter at læse denne nye beslutning, vil blive oplyst af kredstilsynsmanden, hvad det egentlig betyder med "foreslået månedlig donation".

Så de siger måske, at noget er et forslag, men som Jesus fortalte os, skal du ikke gå efter det, de siger, gå efter det, de gør. (Mattæus 7:21) For at sige det på en anden måde, hvis du er butiksejer og et par bøller kommer ind af din hoveddør og "foreslår" at du betaler dem for beskyttelse, behøver du ikke en ordbog for at vide, hvad "foreslår ”Betyder virkelig.

Forresten, indtil nu er parkeringspladsen i den hal ikke blevet repareret.

Hvad betyder alt dette for organisationen, og hvad betyder det for dig, hvis du er et trofast Jehovas vidne? Jesus fortæller os:

“. . .for med hvilken dom DU dømmer, vil du blive dømt; og med det mål, som DU måler, vil de måle til dig. ” (Mattæus 7: 2 NWT)

Organisationen har dømt andre kirker i årevis, og nu skal den foranstaltning, de brugte for disse kirker, anvendes på Jehovas Vidner for at opfylde Jesu ord.

Citerer igen fra Vagttårnet fra 1965:

At presse medlemmer af en menighed på en skånsom måde til at bidrage ved at ty til apparater uden bibelsk fortilfælde eller støtte, såsom ... at bede om løfter, er at indrømme en svaghed. Der er noget galt. (w65 5/1 s. 278)

Dette krav om at lave en beslutning, der lover at donere et fast beløb hver måned, er selve definitionen på "at anmode om et tilsagn". Med organisationens egne ord erkender dette en svaghed, og at der er noget galt. Hvad er der galt? De fortæller os:

Ingen sådanne coaxing eller presserende enheder er nødvendige, hvor der er ægte påskønnelse. Kan denne mangel på påskønnelse hænge sammen med den slags åndelig mad, der tilbydes folkene i disse kirker? (w65 5/1 s. 278)

Den trofaste og diskrete slave formodes at fodre husdyrene med deres mad på det rigtige tidspunkt, men hvis der ikke er nogen ægte påskønnelse, så er maden, de bliver fodret, dårlig og slaven har fejlet.

Hvorfor sker det her?

Lad os gå omkring 30 år tilbage. Ifølge 1991 Vagttårnet og Vågen!, det samlede antal blade udgivet hver måned var over 55,000,000. Forestil dig, hvor meget de koster at producere og sende. Oven i det støttede organisationen distriktstilsynsmænd, kredstilsynsmænd og tusindvis af ansatte på de forskellige Bethels og afdelingskontorer rundt om i verden, for ikke at nævne de tusinder af specialpionerer, som de støttede økonomisk med en månedlig ydelse. Oven i købet skaffede de midler til at bygge tusindvis af rigssale rundt om i verden. Hvor kom alle de penge fra? Fra frivillige donationer fra ivrige Jehovas Vidner, der troede at de sørgede for verdensomspændende forkyndelse af det gode budskab om riget.

I de senere år er donationer dog faldet drastisk. For at kompensere reducerede Det Styrende Råd deres medarbejdere på verdensplan med 25% tilbage i 2016. De gjorde også op med alle distriktstilsynsmænd og har reduceret de særlige pionerrækker med at spare dem for millioner årligt.

Selvfølgelig er deres udskriftsudbytte nede på en ren trickle. 55,000,000 blade om måneden er fortid. Forestil dig omkostningsbesparelserne ved det.

Og i stedet for at finansiere opførelsen af ​​tusindvis af haller, sælger de tusinder af haller og samler pengene op til sig selv. De er også forsvundet fra alle de overskydende kontanter, der tidligere var indeholdt af lokale menigheder på deres bankkonti.

Og alligevel, med al denne drastiske besparelse og den ekstra indtægtsstrøm fra salg af fast ejendom, er de stadig nødt til at presse menighederne til at træffe beslutninger, der forpligter dem til et forudbestemt donationstal.

Efter deres egen indrømmelse er dette et tegn på svaghed. Med deres egne trykte ord er dette forkert. Baseret på den politik, de har holdt fast i i 130 år, er dette et tegn på, at Jehova ikke længere bakker op om deres arbejde. Hvis vi skulle bringe Russells ord fra Vagttårnet fra 1879 frem, havde vi læst:

»Vagttårnets bibel- og traktatsamfund har, vi tror, ​​Jehova for sin støtte, og selv om dette er tilfældet, vil det aldrig tigge eller bede mænd om støtte. Når den, der siger: "Alt bjergets guld og sølv er mit," ikke giver de nødvendige midler, forstår vi, at det er på tide at lukke vores organisation. (Omskrivning w59 5/1 s.285)

I stedet for at gå fra det dårlige til det værre, skulle de indrømme at Jehova Gud ikke længere bakker op om arbejdet efter deres egne trykte kriterier. Hvorfor det? Hvad har ændret sig?

De har reduceret omkostningerne drastisk, taget menighedens overskydende midler og tilføjet indtægterne fra salg af fast ejendom, og alligevel får de ikke tilstrækkelige donationer til at fortsætte og har måttet ty til denne ubibelske taktik med at anmode om donationer. Hvorfor? Med deres egne ord mangler der påskønnelse fra rang og fil. Hvorfor skulle det være?

Ifølge brevet, der vil blive læst op, er disse midler nødvendige for:

“... renovering og opførelse af rigssale og forsamlingshaller; omsorg for hændelser på teokratiske faciliteter, herunder tilfælde, der involverer naturkatastrofer, brand, tyveri eller hærværk; levering af teknologi og beslægtede tjenester; og bistå med rejseomkostninger for udvalgte særlige fuldtidsansatte i udenlandsk tjeneste, der deltager i internationale stævner. ”

Hvis det var det hele, ville midlerne stadig komme ind efter den gamle metode til frivillige donationer. For at være ærlige og ærlige burde de have tilføjet, at de har brug for pengene til også at betale millioner af dollars i skader og sanktioner som følge af de mange retssager i land efter land, der er anlagt mod organisationen. I Canada - en tiendedel på størrelse med USA - er der en retssag på 66 millioner dollars, der snor sig gennem domstolene lige nu. Dette er så almindelig kendt, at David Splane fra Det Styrende Råd måtte holde et foredrag på dette års regionale stævne for at lave skadekontrol og forsøge at retfærdiggøre de mange gange, som det styrende organ har måttet afgøre disse retssager uden for retten.

Ville et oprigtigt Jehovas Vidne donere hårdt tjente kontanter velvidende, at det i stedet for at gå efter Rigets interesser vil betale for samfundets mishandling af ofre for seksuelle overgreb mod børn? Nogle katolske kirkes bispedømmer har været nødt til at erklære sig konkurs på grund af nedfaldet fra deres skandale over børnemishandling. Hvorfor ville Jehovas Vidner være anderledes?

Baseret på organisationens egne trykte kriterier bakker Jehova ikke længere op om Jehovas Vidners arbejde. Denne seneste opfordring til et månedligt tilsagn om penge er bevis på det. Igen, deres ord, ikke mine. De betaler millioner for deres synder. Måske er det nu tid til at overveje ordene i Åbenbaringen 18: 4 alvorligt:

"Og jeg hørte en anden stemme ud af himlen sige:" Gå ud af hende, mit folk, hvis du ikke vil dele med hende i hendes synder, og hvis du ikke vil modtage en del af hendes plager. " (Åbenbaringen 18: 4)

Hvis du tager dine egne penge og donerer til organisationen, deler du allerede i hendes synder og betaler for dem. Det Styrende Råd får ikke beskeden om, at "når den, der siger: 'Alt bjergets guld og sølv', undlader at skaffe nødvendige midler, vil vi forstå, at det er på tide at suspendere" arbejdet. (w59, 5/1, s. 285)

Du siger måske: ”Men der er ingen andre steder at tage hen! Hvis jeg går, hvor kan jeg ellers gå hen? ”

Åbenbaringen 18: 4 fortæller os ikke, hvor vi skal gå hen, den fortæller os bare at komme ud. Vi er som et lille barn, der har klatret i et træ og ikke kan komme ned. Nedenfor ser vores far: "Spring, og jeg fanger dig."

Det er på tide, at vi tager et spring i troen. Vores himmelske Fader vil fange os.

 

Meleti Vivlon

Artikler af Meleti Vivlon.
  35
  0
  Vil elske dine tanker, bedes du kommentere.x
  ()
  x