Hej, jag heter Eric Wilson. Jag växte upp som ett av Jehovas vittnen och döptes 1963 vid 14 års ålder. Jag tjänade som äldste i 40 år inom Jehovas vittnens religion. Med dessa uppgifter kan jag utan rädsla för giltig motsägelse säga att kvinnorna i organisationen behandlas som andra klassens medborgare. Jag tror att detta inte görs med någon dålig avsikt. Vittnen män och kvinnor tror att de bara följer Skriftens riktning med avseende på varje könes roll. 

 Inom Jehovas vittnens församlingsarrangemang är en kvinnas förmåga att tillbe Gud kraftigt begränsad. Hon kan inte undervisa från plattformens podium, men kan delta i intervjuer eller demonstrationer när en bror är ordförande för delen. Hon kan inte inneha någon ansvarsposition inom församlingen, inte ens något så menialt som att hantera mikrofonerna som används för att få publikkommentarer under möten. Det enda undantaget från denna regel inträffar när det inte finns någon kvalificerad man tillgänglig för uppgiften. Således kan en döpt 12-årig pojke utföra arbetet med att hantera mikrofonerna medan hans egen mamma måste sitta vid underkastelse. Föreställ dig det här scenariot, om du vill: En grupp mogna kvinnor med många års erfarenhet och överlägsen undervisningsförmåga krävs för att vara tysta medan en snygg ansedd, nyligen döpt 19-årig antar att undervisa och be för deras räkning innan du går ut i predikoarbetet.

Jag föreslår inte att situationen för kvinnor inom Jehovas vittnens organisation är unik. Kvinnors roll i många kyrkor i kristenheten har varit en källa till strid i hundratals år. 

Frågan vi ställs inför när vi strävar efter att återvända till den modell av kristendomen som praktiseras av apostlarna och kristna under första århundradet är vad kvinnors verkliga roll är. Har vittnena rätt i sin hårda hållning?

Vi kan dela upp detta i tre huvudfrågor:

 1. Ska kvinnor få be på församlingens vägnar?
 2. Ska kvinnor få undervisa och undervisa församlingen?
 3. Ska kvinnor få ha tillsyn över församlingen?

Det här är viktiga frågor, för om vi får fel, kan vi hindra dyrkan av hälften av Kristi kropp. Det här är inte någon akademisk diskussion. Det här är inte en fråga om "Låt oss komma överens om att inte hålla med." Om vi ​​står i vägen för någons rätt att tillbe Gud i ande och sanning och på det sätt som Gud avsåg, så står vi mellan Fadern och hans barn. Inte ett bra ställe att vara på domedagen, skulle du inte hålla med?

Omvänt, om vi vrider rätt tillbedjan av Gud genom att införa metoder som är förbjudna, kan det också få konsekvenser som påverkar vår frälsning.

Låt mig försöka sätta detta i ett sammanhang som jag tror att alla kommer att kunna förstå: Jag är halv-irländsk och halv-skotsk. Jag är ungefär lika vit som de kommer. Tänk om jag skulle säga till en annan kristen man att han inte kunde undervisa eller be i församlingen eftersom hans hud hade fel färg. Vad händer om jag hävdar att Bibeln godkände en sådan åtskillnad? En del kristna valörer i det förflutna har faktiskt gjort sådana upprörande och opskriftella påståenden. Skulle det inte orsaka snubblar? Vad säger Bibeln om att snubbla den lilla?

Du kan hävda att det inte är en rättvis jämförelse; att Bibeln inte förbjuder män av olika ras att undervisa och be; men att det förbjuder kvinnor att göra det. Tja, det är hela poängen med diskussionen, eller hur? Förbjuder Bibeln faktiskt kvinnor att be, undervisa och övervaka i församlingsarrangemanget? 

Låt oss inte göra några antaganden, okej? Jag vet att starka sociala och religiösa fördomar spelas här, och det är mycket svårt att övervinna fördomar som är inrotade sedan barndomen, men vi måste försöka.

Så, rensa bara bort all den religiösa dogmen och kulturella fördomar från din hjärna och låt oss börja från första raden.

Redo? Ja? Nej, jag tror inte det.  Min gissning är att du inte är redo även om du tror att du är det. Varför föreslår jag det? Eftersom jag är villig att satsa som jag, tror du att det enda vi måste lösa är kvinnans roll. Du kanske arbetar under förutsättningen - som jag var från början - att vi redan förstår människors roll. 

Om vi ​​börjar med en bristfällig förutsättning kommer vi aldrig att uppnå den balans vi söker. Även om vi förstår kvinnornas roll är det bara en sida av balansen. Om den andra änden av balansen har en sned bild av mäns roll, kommer vi fortfarande att vara i balans.

Skulle du bli förvånad över att höra att Herrens egna lärjungar, de ursprungliga 12, hade en sned och obalanserad syn på människornas roll i församlingen. Jesus var tvungen att göra upprepade försök för att rätta till deras tänkande. Mark berättar ett sådant försök:

”Så kallade Jesus dem och sade:” Ni vet att härskarna i denna värld är herrar över sitt folk, och tjänstemän pratar med deras auktoritet över dem under dem. Men bland er kommer det att vara annorlunda. Den som vill vara ledare bland dig måste vara din tjänare, och den som vill vara först bland dig måste vara slav för alla andra. För till och med Människosonen kom inte för att tjänas utan för att tjäna andra och ge sitt liv som lösen för många. ” (Markus 10: 42-45)

Vi antar alla att män har rätt att be på församlingens vägnar, men har de det? Vi tittar på det. Vi antar alla att män har rätt att undervisa i församlingen och utöva tillsyn, men i vilken utsträckning? Lärjungarna hade en uppfattning om det, men de hade fel. Jesus sa att den som vill bli ledare måste tjäna, han måste verkligen ta rollen som en slav. Fungerar din president, premiärminister, kung eller något som folkets slav?

Jesus kom fram till en ganska radikal hållning att regera, eller hur? Jag ser inte ledarna för många religioner idag följa hans ledning, eller hur? Men Jesus ledde med gott exempel.

”Behåll denna mentala inställning hos dig som också var i Kristus Jesus, som, även om han fanns i Guds form, inte övervägde ett anfall, nämligen att han skulle vara lika med Gud. Nej, men han tömde sig själv och tog en slavs form och blev människa. Mer än så, när han kom som en man, ödmjukade han sig själv och blev lydig till dödens punkt, ja, döden på en tortyrpäl. Av just denna anledning upphöjde Gud honom till en överlägsen ställning och gav honom vänligt namnet som är över alla andra namn, så att i Jesu namn skulle varje knä böjas - av dem i himlen och de på jorden och de under jorden - och varje tunga bör öppet erkänna att Jesus Kristus är Herre till ära för Gud Fadern. ” (Filipperna 2: 5-11)

Jag vet att New World Translation får mycket kritik, en del är berättigad och en del inte. Men i detta fall har den en av de bästa återgivningarna av Paulus tankar om Jesus som här uttrycks. Jesus var i Guds form. Johannes 1: 1 kallar honom ”en gud”, och Johannes 1:18 säger att han är den ”enfödde guden”. Han existerar i Guds natur, den gudomliga naturen, näst bara den allsmäktige Fadern av allt, men ändå är han villig att ge upp allt, tömma sig själv och mer att ta på sig en slav, en människa, och sedan dö som sådan.

Han försökte inte upphöja sig själv, utan bara för att ödmjuka sig själv, för att tjäna andra. Gud, det var, som belönade sådan självförnekande tjänande genom att upphöja honom till en överlägsen ställning och ge honom ett namn över alla andra namn.

Detta är exemplet som både män och kvinnor inom den kristna församlingen måste sträva efter att efterlikna. Så medan vi fokuserar på kvinnans roll kommer vi inte att förbise mäns roll och inte heller anta antaganden om vilken roll den ska vara. 

Låt oss börja från början. Jag har hört att det är ett mycket bra ställe att börja på.

Människan skapades först. Sedan skapades kvinnan, men inte på samma sätt som den första mannen. Hon var gjord av honom.

Första Moseboken 2:21 lyder:

”Så Jehova Gud lät mannen falla i en djup sömn, och medan han sov tog han en av hans revben och stängde sedan upp köttet över sitt ställe. Och Jehova Gud byggde revbenet som han hade tagit från mannen till en kvinna, och han förde henne till mannen. ” (Ny världsöversättning)

Vid ett tillfälle hånades detta som ett fantasifullt redogörelse, men modern vetenskap har visat oss att det är möjligt att klona en levande varelse från en enda cell. Vidare upptäcker forskare att stamceller från benmärg kan användas för att skapa olika typer av celler som finns i kroppen. Så med hjälp av Adams genetiska material kunde konstruktören lätt ha format en kvinnlig människa från det. Adams poetiska svar när han först träffade sin fru var inte bara en metafor. Han sa:

”Det här är äntligen mitt ben och köttet av mitt kött. Den här kommer att kallas Kvinna, för hon togs från mannen. ” (2 Moseboken 23:XNUMX NVT)

På detta sätt är vi alla härledda från en man. Vi kommer alla från en källa. 

Det är också viktigt att vi förstår hur unika vi är bland den fysiska skapelsen. Första Moseboken 1:27 säger: ”Och Gud fortsatte att skapa mannen till sin avbild, till Guds avbild skapade han honom; man och kvinna skapade han dem. ” 

Människor skapas i Guds avbild. Detta kan inte sägas om något djur. Vi är en del av Guds familj. I Lukas 3:38 kallas Adam en Guds son. Som Guds barn har vi rätt att ärva det som vår Fader har, vilket inkluderar evigt liv. Detta var födelserätten till det ursprungliga paret. Allt de behövde göra var att förbli lojal mot sin far för att stanna kvar i sin familj och få liv från honom.

(Om du håller familjemodellen bakom dig under hela studiet av Skriften, kommer du att upptäcka att många saker är vettiga.)

Har du märkt något om ordalydelsen i vers 27. Låt oss ta en andra titt. ”Gud fortsatte att skapa mannen till sin avbild, i Guds avbild skapade han honom”. Om vi ​​stannar där kanske vi tror att bara mannen skapades till Guds avbild. Men versen fortsätter: ”man och kvinna skapade han dem”. Både den manliga mannen och den kvinnliga mannen skapades till Guds avbild. På engelska betyder termen "kvinna" bokstavligen "man med livmodern" - livmodermannen. Våra reproduktionskapacitet har inget att göra med att skapas till Guds avbild. Medan vår fysiska och fysiologiska sammansättning skiljer sig åt är mänsklighetens unika kärna att vi, manliga och kvinnliga, är Guds barn skapade i hans avbild.

Skulle vi skämma bort båda könen som en grupp, föraktar vi Guds design. Kom ihåg att båda könen, manliga och kvinnliga, skapades till Guds avbild. Hur kan vi förnedra någon skapad till Guds avbild utan att förakta Gud själv?

Det finns något annat av intresse som kan hämtas från detta konto. Det hebreiska ordet som översätts med ”rib” i Genesis är tsela. Av de 41 gånger den används i de hebreiska skrifterna, bara här hittar vi den översatt som ”revben”. Annars är det en mer allmän term som betyder sidan av något. Kvinnan var inte gjord från mannens fot eller från huvudet utan från hans sida. Vad kan det innebära? En ledtråd kommer från 2 Mos 18:XNUMX. 

Nu, innan vi läser det, kanske du har lagt märke till att jag har citerat från New World Translation of the Holy Scriptures som lagts ut av Watchtower Bible & Tract Society. Detta är en ofta kritiserad version av Bibeln, men den har sina goda poäng och kredit bör ges där kredit beror. Jag har ännu inte hittat en bibelöversättning som är utan fel och fördomar. Den vördade King James-versionen är inget undantag. Jag bör dock påpeka att jag föredrar att använda 1984-versionen av New World Translation över den senaste 2013-upplagan. Det senare är egentligen inte en översättning alls. Det är bara en omredigerad version av 1984-upplagan. Tyvärr, i ett försök att förenkla språket, har redaktionskommittén också infört en hel del JW-partiskhet, och därför försöker jag undvika denna upplaga som vittnen gillar att kalla ”Silversvärdet” på grund av dess gråa omslag.

Allt detta sagt, anledningen till att jag använder New World-översättningen här är att av de dussintals versioner jag har granskat tror jag att den erbjuder en av de bästa återgivningarna av 2 Mos 18:XNUMX, som lyder: 

”Och Jehova Gud fortsatte med att säga:” Det är inte bra för mannen att fortsätta ensam. Jag kommer att hjälpa honom som ett komplement till honom. ”” (2 Mos 18:1984 NWT XNUMX)

Här kallas kvinnan både som en hjälpar till mannen och hans komplement.

Det här kan verka förnedrande vid första anblicken, men kom ihåg att det här är en översättning av något som spelats in på hebreiska för över 3,500 XNUMX år sedan, så vi måste gå till hebreiska för att bestämma författarens mening.

Låt oss börja med ”hjälpare”. Det hebreiska ordet är tusen. På engelska tilldelar man omedelbart en underordnad roll till alla som kallas ”en hjälpar”. Men om vi skannar de 21 förekomsterna av detta ord på hebreiska, kommer vi att se att det ofta används med hänvisning till den Allsmäktige Gud. Vi skulle aldrig kasta Yehovah i en underordnad roll, eller hur? Det är i själva verket ett ädelt ord som ofta används av en som kommer någon i nöd till hjälp för att ge hjälp och tröst och lättnad.

Låt oss nu titta på det andra ordet NWT använder: ”komplement”.

Dictionary.com ger en definition som jag tycker passar här. Ett komplement är ”endera av två delar eller saker som behövs för att slutföra helheten; motsvarighet."

Endera av två delar behövs för att slutföra helheten; eller en "motsvarighet". Av intresse är återgivningen som denna vers ges av Youngs bokstavliga översättning:

Och Jehova Gud sa: 'Inte bra för mannen att vara ensam, jag gör honom till en hjälpar - som hans motsvarighet.'

En motpart är en lika men motsatt del. Kom ihåg att kvinnan gjordes från mannens sida. Sida vid sida; del och motsvarighet.

Det finns inget här som indikerar ett förhållande mellan chef och anställd, kung och subjekt, härskare och härskare.

Det är därför jag föredrar NWT framför de flesta andra versioner när det gäller denna vers. Att kalla kvinnan en ”lämplig hjälpar”, som många versioner gör, låter det låta som om hon är en riktigt bra assistent. Det är inte smaken av denna vers med tanke på hela sammanhanget.

I början fanns balans i förhållandet mellan mannen och kvinnorna, del och motsvarighet. Hur det skulle ha utvecklats när de fick barn och den mänskliga befolkningen växte är en gissningsfråga. Allt gick söderut när paret syndade genom att avvisa Guds kärleksfulla tillsyn.

Resultatet förstörde balansen mellan könen. Yehovah sa till Eva: ”ditt begär kommer att vara efter din man, och han kommer att dominera dig.” (3 Moseboken 16:XNUMX)

Gud åstadkom inte denna förändring i förhållandet mellan man och kvinna. Det växte naturligt ut från obalansen inom varje kön som berodde på syndens korrumperande inflytande. Vissa egenskaper skulle bli dominerande. Man behöver bara titta på hur kvinnor behandlas idag i de olika kulturerna på jorden för att se riktigheten i Guds förutsägelse.

Som sagt, som kristna letar vi inte efter ursäkter för felaktigt uppförande mellan könen. Vi kan erkänna att syndiga tendenser kan vara på jobbet, men vi strävar efter att efterlikna Kristus, och därför motstår vi det syndiga köttet. Vi arbetar för att uppfylla den ursprungliga standarden som Gud hade för avsikt att vägleda relationer mellan könen. Därför måste kristna män och kvinnor arbeta för att hitta den balans som förlorades på grund av det ursprungliga parets synd. Men hur kan detta åstadkommas? Synd är trots allt ett så starkt inflytande. 

Vi kan göra det genom att imitera Kristus. När Jesus kom förstärkte han inte gamla stereotyper utan lade istället grunden för Guds barn för att övervinna köttet och ta på sig den nya personlighet som var utformad efter den modell han satt för oss.

Efesierbrevet 4: 20-24 lyder:

”Men du lärde dig inte att Kristus skulle vara så här, om du verkligen hörde honom och undervisades av honom, precis som sanningen är i Jesus. Du lärde dig att ta bort den gamla personligheten som överensstämmer med ditt tidigare uppförande och som fördärvas enligt dess vilseledande önskningar. Och du bör fortsätta bli ny i din dominerande mentala inställning och bör klä dig på den nya personligheten som skapades enligt Guds vilja i sann rättfärdighet och lojalitet. ”

Kolosserna 3: 9-11 säger:

”Ta bort den gamla personligheten med dess praxis och klä er med den nya personligheten, som genom noggrann kunskap görs ny enligt bilden av den som skapade den, där det varken finns grek eller jud, omskärelse eller omskärelse, utlänning , Skyter, slav eller friluftsman; men Kristus är allt och i alla. ”

Vi har mycket att lära oss. Men först har vi mycket att lära oss. Vi börjar med att se vilka roller Gud har tilldelat kvinnor enligt Bibelns uppteckningar. Det kommer att vara ämnet i vår nästa video.

 

Meleti Vivlon

Artiklar av Meleti Vivlon.
  28
  0
  Skulle älska dina tankar, vänligen kommentera.x
  ()
  x