"Gå därför och gör lärjungar ... och lär dem att följa allt som jag har befallt er." Matteus 28: 19-20

 [Studie 45 från ws 11/20 s.2 januari 04 - 10 januari 2021]

Artikeln börjar korrekt med att säga att Jesus hade något viktigt att berätta för dem i Matteus 28: 18-20

För många Jehovas vittnen kommer orden direkt att väcka tanken att de är skyldiga att predika snarare än att fokusera på vad Jesus faktiskt bad oss ​​göra?

Du kanske undrar varför jag skulle göra ett sådant uttalande. Jesus säger tydligt att vi borde lära folk av nationerna och göra lärjungar, eller hur? Det är uppenbart att skriftens fokus är det?

Låt oss se skrifterna i sin helhet innan jag expanderar ytterligare.

"18  Jesus närmade sig och talade till dem och sade: ”All myndighet har givits mig i himlen och på jorden. 19  Gå därför och gör lärjungar till människor från alla nationer och döp dem i Faderns och Sonens namn och den heliga anden.20  lära dem att följa allt jag har befallt dig. Och titta! Jag är med dig alla dagar fram till slutet av tingenes ordning. ”  Matthew 28: 18-20

Märkte du vad Jesus säger att vi skulle göra efter att vi gjort människor till lärjungar? Han säger att vi borde lära dem att observera eller lyda alla de saker han har befallt oss.

I cirkulär mening kan ordet lyda bära en negativ konnotation. Ibland som ett resultat av hur mänskliga ledare, lagar och regler kan vara onödigt begränsande. Ändå är ordet ”lyd” som används av Jesus ”tērein ” från ordet “teros ” vilket betyder "att skydda", "att notera" och i förlängningen "att hålla tillbaka".

Vad som blir slående uppenbart av ordet ”vakt” är att vi bara skulle vara villiga att skydda något av värde. Vi skulle bara vara villiga att notera något av betydelse och hålla tillbaka något vi värdesatte. När vi börjar tänka på Jesu ord i det sammanhanget inser vi att betoningen i dessa ord verkligen är att hjälpa människor att värdera Jesu läror. Vilken härlig tanke.

Det kan också förklara varför Jesus, apostlarna eller kristna under första århundradet inte hade föreskrivit hur detta skulle göras. Fokus ligger på att införa uppskattning av det som Jesus hade lärt sina lärjungar snarare än att gå ut och predika i timmar utan positivt resultat.

Med den tanken i åtanke, notera att denna översiktsartikel kommer att försöka svara på tre frågor som anges i punkt 3; Först och främst, vad ska vi göra förutom att lära ut Guds krav till nya lärjungar? För det andra, hur kan alla förkunnare i församlingen bidra till andlig tillväxt hos bibelstudenter? För det tredje, hur kan vi hjälpa inaktiva medtroende att återigen ta del i arbetet med att göra lärjungar?

Tanken i paragraf 3 att vi inte bara ska undervisa utan också vägleda våra elever är viktig. Varför? En guide är inte alltid lärorik men kan ändå ge värdefulla råd och lektioner för sin publik.

På många sätt som en reseguide på en semester eller en spelkörning förstår vi att vi behöver förklara ”reglerna”, Jesu befallning till dem vi predikar för. En guide förstår dock att för att människor ska kunna njuta av turnén behöver de en viss frihet att utforska och fullt ut uppskatta vad de lär sig eller utforskar. Guiden är inte där för att polisera turisten. Han förstår att han har begränsad auktoritet och han har att göra med fria moraliska agenter. När vi vägleder och tillåter människor att fullt ut uppskatta värdet av Jesu lärdomar och se de positiva resultaten av att tillämpa dessa principer i sina egna liv, då är vi bra guider.

Detta bör vara den metod som organisationen tar mot andlighet. De äldste och det styrande organet bör vara vägledare, inte poliser eller diktatorer i samvetsfrågor.

Punkt 6 säger att tanken på att delta i tjänsten kan vara skrämmande för vissa studenter. Är det inte på grund av den föreskrivande karaktären av att behöva knacka på dörrar i samma stadsdel där människor har uttryckt sin ogillande för JW? Där människor tidigare har angett att de föredrar att inte engagera sig med människor som inte är behagliga att höra en annan synvinkel? Och vad av de kontroversiella lärdomarna om frågor som bör överlåtas till enskilda samvete som att gå på dans i skolan, spela sport, välja cirkulär utbildning och blodtransfusioner? Om du växte upp som Jehovas vittne kanske du kommer ihåg hur svårt det var för dig att förklara organisationens ståndpunkt i några av dessa frågor. Kan du föreställa dig hur skrämmande det är för en ny student att förklara sin tro på sådana läror?

Punkt 7 säger att vi ska visa eleverna traktaten i undervisningsverktygslådan och låta dem välja sådana som skulle vara tilltalande för sina vänner, medarbetare och släktingar. Det är inget fel med detta förslag förutsatt att alla läromedel vi använder inte strider mot skrifterna. Problemet är att Vakttornets organisation använder sin publikation för att sprida läror, göra obegränsade tolkningar av händelser, misstolka eller felanvända vissa skrifter och tvinga människor att acceptera sina läror som sanning snarare än att dra slutsatser baserat på Bibeln. Ett enkelt exempel är hänvisningen till en icke-dopad förläggare. Jag utmanar alla som läser den här artikeln att hitta den skriftliga grunden för att ha en icke-döpt eller döpt förkunnare.

HUR FÖRENINGEN HJÄLPER BIBELSTUDENTERNA ATT GÅ FRAM

Frågan till punkt 8 ställer ”Varför är det viktigt att våra elever utvecklar stark kärlek till Gud och till sin nästa?"  Den första punkten som tas upp i punkt 8 är i Matteus 28 Jesus instruerade oss att lära andra att observera alla de saker han befallde oss att göra. Dessa inkluderar de två största buden att älska Gud och att älska din nästa. Observera dock den röda sillen i meningen: "Det inkluderar verkligen de två största kommandona - att älska Gud och att älska nästa -som båda är nära kopplade till prediknings- och lärjungsarbetet" [fet vår]. “Vad är anslutningen? Ett huvudmotiv för att delta i predikoarbetet är kärlek - vår kärlek till Gud och vår kärlek till nästa. Idén som framförs av båda uttalandena är en ädel idé. De två största buden är centrala för Jesu läror och kärlek bör vara den främsta motivationen för att predika för andra. Men Jehovas vittnens lärjungar är verkligen inriktade på dem du är villiga att bli omvända snarare än att lära människor att älska Gud och sin nästa eller observera 'vaktKristi läror.

Ta till exempel dessa ord från Vakttornet från oktober 2020 från artikeln Hur man genomför en bibelstudie som leder till dop - del två; punkt 12 säger: ”Prata öppet om kristen hängivenhet och dop. När allt kommer omkring är vårt mål att genomföra ett bibelstudium att hjälpa en person att bli en döpt lärjunge. Inom några månader efter att ha haft en regelbunden bibelstudie och särskilt efter att ha börjat delta i mötena bör eleven förstå att syftet med bibelstudiet är att hjälpa honom att börja tjäna Jehova som ett av hans vittnen. ” Punkt 15 säger: ”Analysera regelbundet de framsteg som studenten gör. Till exempel uttrycker han sina känslor för Jehova? Ber han till Jehova? Tycker han om att läsa Bibeln? Deltar han regelbundet i mötena? Har han gjort några förändringar i sin livsstil? Har han börjat dela det han lär sig med sin familj och sina vänner? Viktigast, vill han bli ett av Jehovas vittnen? [fet vår]. Så att bli ett Jehovas vittne är mycket viktigare än att läsa Bibeln, be till Jehova eller göra förändringar i din livsstil? Kan det verkligen vara fallet för kristna? En annan punkt att notera i det bristfälliga resonemanget är hur skulle du veta om någon verkligen ber till Gud? Skulle du fråga dem? Vad sägs om att dela deras tro med familj och vänner, skulle du avlyssna på deras konversationer? Återigen kräver de råd som ges till förläggare att läraren är polis snarare än guide.

Även om det också är sant att kärlek till nästa kan vara en motiverande faktor för vissa vittnen, går många vittnen ut på tjänsten för att undvika att klassificeras som oregelbundna förkunnare eller på grund av de ständiga påminnelserna om att förkunnare behöver göra mer för ”Jehova och hans organisation ”. I ett nyligen meddelat mittvecka lästes ett uttalande om att organisationen har gjort ett "kärleksfullt" arrangemang så att de som rapporterar så lite som 15 minuter i månaden kan undvika att bli oregelbundna förläggare. Förutom hela uppfattningen att rapportera och vara oregelbundna förläggare som inte har någon skriftlig grund, finns det inget kärleksfullt med att förvänta sig att människor ska predika under en global pandemi där människor har tappat nära och kära, försörjning och ökat oro för sin egen hälsa.

De tre punkterna i rutan är användbara att tänka på när du undervisar:

  • Uppmuntra dem att läsa Bibeln,
  • Hjälp dem att meditera över Guds ord,
  • Lär dem att be till Jehova.

Alla mycket bra poäng.

HJÄLP INAKTIVA ATT DELA IGEN

Punkt 13 - 15 talar om inaktiva. I detta sammanhang avser det de som har slutat delta i tjänsten. Författaren jämför de inaktiva med lärjungarna som övergav Jesus när han skulle dödas. Författaren uppmuntrar sedan förkunnare att behandla inaktiva på samma sätt som Jesus behandlade lärjungarna som övergav honom. Jämförelsen är problematisk, för det första för att den skapar intrycket att man har 'inaktivt' övergett sin tro. För det andra eftersom det ignorerar det faktum att det kan finnas giltiga skäl till varför människor har slutat delta i predikoarbetet.

Slutsats

Ingen ny information presenteras i Vakttornet om hur vi lär människor att följa Kristi läror. Artikeln fortsätter i trenden med nya artiklar för att ytterligare betona behovet av att vittnen predikar och omvandlar fler till vittnen. Trots den globala pandemin för närvarande och de problem som upplevs av förläggare fortsätter rapporteringen av timmar att vara av yttersta vikt för organisationen.

 

 

4
0
Skulle älska dina tankar, vänligen kommentera.x
()
x