For ikke-læsere af dette websted, der bor specielt i Europa og især i Storbritannien, er det ikke-så iørefaldende akronym, der skaber en smule ophidselse, GDPR.

Hvad er GDPR?

GDPR står for generelle databeskyttelsesforskrifter. Disse regler træder i kraft den 25. maj 2018 og vil påvirke, hvordan juridiske enheder, såsom virksomheder, der forvaltes af Jehovas Vidners organisation, fører optegnelser over borgere. Har disse nye regler potentialet til at få økonomisk indflydelse på JW's hovedkvarter i USA? Overvej, at loven vil udsætte virksomheder, der opererer i EU, for store bøder for manglende overholdelse (op til 10% af omsætningen eller 10 millioner euro).

Der er meget tilgængelige data om GDPR fra regeringer og på internettet inklusive Wikipedia.

Hvad er de vigtigste krav?

På almindeligt engelsk kræver GDPR, at dataindsamleren specificerer:

 1. Hvilke data anmodes om;
 2. Hvorfor dataene er nødvendige;
 3. Sådan bruges det;
 4. Hvorfor virksomheden ønsker at bruge dataene af de angivne årsager.

Dataindsamleren er også forpligtet til at:

 1. Få samtykke til at indsamle og bruge en persons data;
 2. Få forældremyndighed for børns data (under 16-alderen);
 3. Giv folk mulighed for at skifte mening og bede om, at deres data slettes;
 4. Giv den enkelte et reelt valg om, hvorvidt han / hun ønsker at udlevere data eller ej;
 5. Giv en enkel, klar måde for den enkelte til aktivt og frit at acceptere, at deres data bliver brugt.

For at overholde de nye regler omkring samtykke er der en række ting, der kræves af dataindsamleren, såsom organisationen af ​​Jehovas Vidner. Disse inkluderer:

 • At sikre, at alt marketingmateriale, forbrugerkontaktformularer, e-mails, onlineformularer og anmodninger om data giver brugere og potentielle brugere mulighed for at dele eller tilbageholde data.
 • Angiv årsager til, at dataene kan bruges og / eller gemmes.
 • Bevis på fordelene ved at dele data, samtidig med at det klart giver forbrugerne mulighed for aktivt at acceptere det, måske med et afkrydsningsfelt eller ved at klikke på et link.
 • Tilvejebringelse af midler til, hvordan man anmoder om, at oplysninger eller data slettes fra alle virksomheds- og partnerdatabaser.

Hvad har der været svar fra organisationen?

Organisationen har oprettet en form, som de ønsker, at hvert døbt vidne skal underskrive af 18. Maj 2018. Det har betegnelsen s-290-E 3 / 18. E henviser til engelsk og marts 2018 version. Der er også et brev til de ældste, der giver instruktioner om, hvordan man håndterer dem, der viser modvilje mod at underskrive. Se nedenfor for ekstrakt. Det fuldt brev kan ses på webstedet FaithLeaks.org fra og med 13 april 2018.

Hvordan gør “Meddelelse og samtykke til brug af personlige data” form og onlinepolitiske dokumenter på JW.Org svarer til kravene i GDPR-lovgivningen?

Hvilke data anmodes om?

Der kræves ingen data på formularen, det er udelukkende til tilladelse. Vi henvises til et onlinedokument på jw.org for Brug af personlige data - Storbritannien.  Den siger delvis:

Databeskyttelsesloven i dette land er:

Generel databeskyttelsesforordning (EU) 2016 / 679.

I henhold til denne databeskyttelseslov accepterer udgivere brugen af ​​deres personlige data af Jehovas Vidner til religiøse formål, herunder følgende:

• deltagelse i ethvert møde i en lokal menighed af Jehovas Vidner og i enhver frivillig aktivitet eller projekt;
• at vælge at deltage i et møde, en forsamling eller en konvention, der er optaget og udsendt til åndelig instruktion af Jehovas Vidner verden over;
• at deltage i eventuelle opgaver eller udføre enhver anden rolle i en menighed, der inkluderer forlagets navn og opgaven, der bliver placeret på oplysningspladsen i en rigssal for Jehovas Vidner;
• vedligeholdelse af menighedens forlagskort;
• Hyrde og pleje af ældste af Jehovas Vidner (Apostlenes handlinger 20: 28;James 5: 14, 15);
• registrering af kontaktoplysninger til nød, der skal bruges i tilfælde af en nødsituation.

Mens nogle af disse aktiviteter kræver, at data gemmes - f.eks. Kontaktoplysninger i nødstilfælde - er det svært at se kravet, der gælder for hyrde og pleje af de ældste. Foreslår de, at medmindre de kan holde forlagets adresse registreret og dele den med det verdensomspændende samfund af JW-organisationer, vil det ikke være muligt at yde hyrde og pleje? Og hvorfor skulle deltagelse i et møde ved f.eks. At give en kommentar kræve datadeling? Behovet for at placere navne på opslagstavlen, så opgaver som at håndtere mikrofoner eller give dele på møderne kan planlægges, kræver, at nogle data udsættes for offentligheden, men vi taler kun om personens navn, som ikke er ' nøjagtigt private oplysninger. Hvorfor kræver sådanne opgaver, at en person underskriver sin ret til privatliv på verdensscenen?

At underskrive eller ikke underskrive, er det spørgsmålet?

Det er en personlig beslutning, men her er nogle ekstra punkter, du skal huske på, som kan hjælpe dig.

Konsekvenser af ikke at underskrive:

Dokumentet fortsætter, “Hvis en udgiver vælger ikke at underskrive Meddelelse og samtykke til brug af personlige data form, kan Jehovas Vidner muligvis ikke vurdere forlagets egnethed til at udføre bestemte roller i menigheden eller til at deltage i visse religiøse aktiviteter. ”

Denne erklæring bryder faktisk reglerne, da den ikke er specifik for, hvad udgiveren muligvis ikke længere kan deltage i. Derfor, 'at give eller tilbageholde samtykke er ikke muligt den et informeret grundlag '. Denne erklæring skal i det mindste angive alle de roller og aktiviteter, der vil blive berørt. Vær opmærksom på, at eventuelle eksisterende roller kan fjernes på grund af manglende overholdelse.

Fra brevet til ældste kaldet 'Instruktioner til brug af personlige data S-291-E' fra marts 2018

Bemærk, at selv hvis man nægter at acceptere deling af personlige data, er menighedens ældste stadig bedt om at opbevare hans personlige data i form af udgiverrekordkortet, der er vist her:

Så selvom du tilbageholder samtykke, føler de stadig, at de kan krænke dit databeskyttelse ved at registrere dit navn, adresse, telefon, fødselsdato, nedsænkningsdato samt din månedlige forkyndelsesaktivitet. Det ser ud til at organisationen ikke er ved at miste kontrollen, selv ikke i lyset af internationale regler fra de overordnede myndigheder, som Jehova kræver, at vi adlyder i sådanne tilfælde. (Romerne 13: 1-7)

Konsekvenser af underskrift:

I brevet står det endvidere:Personlige oplysninger kan sendes, når det er nødvendigt og passende, til enhver samarbejdende organisation af Jehovas Vidner. ” Disse "Kan være placeret i lande, hvis love indeholder forskellige niveauer af databeskyttelse, som ikke altid svarer til niveauet for databeskyttelse i det land, hvorfra de er sendt."  Vi er sikre på, at dataene vil blive brugt "Kun i overensstemmelse med den globale databeskyttelsespolitik for Jehovas Vidner."  Hvad denne erklæring gør det ikke klart er, at når du flytter data mellem lande, er strengere krav til databeskyttelse har altid forrang, hvilket er et krav i GDPR. F.eks. Under GDPR kunne data ikke overføres til et land med svagere databeskyttelsespolitikker og derefter bruges i henhold til de svagere databeskyttelsespolitikker, da dette ville være at forsøge at omgå kravene i GDPR. På trods af den "globale databeskyttelsespolitik" fra organisationen af ​​Jehovas Vidner, medmindre USA har databeskyttelseslove, der er lig med eller mere restriktive end dem i EU, kan Det Forenede Kongeriges og de europæiske afdelingskontorer ved lov ikke dele deres oplysninger med Warwick . Vil Vagttårnsfirmaerne overholde det?

"Den religiøse organisation har en interesse i at opretholde data om en persons status som et af Jehovas Vidner permanent"  Dette betyder, at de ønsker at holde styr på, om du er 'aktiv', 'inaktiv', 'adskilt' eller 'afleveret'.

Dette er den form, der leveres til alle udgivere i EU og Storbritannien:

Officielt politikdokument fortsætter: "Når en person bliver forkynder, anerkender en person, at den verdensomspændende religiøse organisation af Jehovas vidner ... lovligt bruger personlige data i overensstemmelse med dens legitime religiøse interesser."  Hvad organisationen kan se som "legitime religiøse interesser”Kan være helt anderledes end din opfattelse og er ikke stavet her. Derudover giver tilladelsesformularen dem mulighed for at dele dine data i ethvert land, de ønsker, selv lande uden databeskyttelseslove.

Når du underskriver samtykke, er der ingen enkel online formular til at fjerne samtykke. Du bliver nødt til at gøre det skriftligt via det lokale ældste organ. Dette ville være skræmmende for de fleste vidner. Vil de fleste vidner føle et stærkt psykologisk pres for at underskrive og tilpasse sig? Vil de, der bryr sig om ikke at underskrive, eller som senere skifter mening og anmoder om deres data ikke deles, gøre det fri for enhver form for gruppepres?

Overvej disse juridiske krav under nye regler og selv bedømme, om de bliver mødt af organisationen:

 • Krav: ”Den registreredes samtykke til behandling af deres personlige data skal være lige så let at trække tilbage som at give samtykke. Samtykke skal være "eksplicit" for følsomme data. Datacontrolleren kræves for at kunne demonstrere, at der blev givet samtykke. ”
 • Krav: “'That samtykke gives ikke frit, hvis den registrerede ikke havde noget ægte og frit valg eller er ikke i stand til at trække eller nægte samtykke uden skade. ”

Hvad hvis du hører, at presset fra platformen udøves af brugeren af ​​sådanne sætninger som: "Hvis du ikke underskriver, overholder du ikke Cæsars lov", eller "Vi vil gerne følge vejledningen fra Jehovas organisation"?

Andre potentielle konsekvenser

Kun tiden vil vise, hvilke andre konsekvenser disse nye regler vil få for Jehovas Vidners organisation. Vil udstationerede personer anmode om, at deres data fjernes fra menighedsarkiverne? Hvad er der, der gør det, men bedes samtidig om at blive genindsat? Ville det ikke være en form for intimidering, at presse nogen til at frigive de fortrolige data, at kræve, at en person underskriver samtykkeerklæringen, før sagen om genindsættelse kan høres?

Vi bliver nødt til at se, hvad konsekvenserne af disse nye love er på lang sigt.

[Citater fra “Brug af personlige data - Storbritannien ”,” Global politik for brug af personlige data ”,” Global databeskyttelsespolitik for Jehovas Vidner ”og” Instruktioner til brug af personlige data S-291-E ” er korrekte fra skrivelsestidspunktet (13 april 2018) og brugt under politik om fair brug. De fulde versioner af alle undtagen instruktionerne er tilgængelige på JW.org under Privacy Policy. Instruktionerne er tilgængelige i sin helhed på www.faithleaks.org (som ved 13 / 4 / 2018)]

Tadua

Artikler af Tadua.
  34
  0
  Vil elske dine tanker, bedes du kommentere.x
  ()
  x