"Lad os fortsætte med at elske hinanden, for kærlighed er fra Gud." 1.Johannes 4: 7

 [Studie 2 fra ws 1/21 s.8, 8. marts - 14. marts 2021]

Alt var godt for de første ni afsnit, men Organisationen kunne bare ikke holde sig til temaet og modstå fristelsen til at vride apostel Johannes 'livsforløb til deres egne formål og forkæle Vagttårnets studieartikel.

Alt var godt for de første ni afsnit, men Organisationen kunne bare ikke holde sig til temaet og modstå fristelsen til at vride apostel Johannes 'livsforløb til deres egne formål og forkæle Vagttårnets studieartikel.

Vi finder de sædvanlige skyldige udsagn som:

 • ”Satans system ville have dig til at bruge al din tid og energi på dig selv og forsøge at tjene penge eller at skabe et navn for dig selv.” (afsnit 10) Virkelig? Jeg er sikker på, at Satan gerne vil have os til at gøre det, men ud af de hundreder af ikke-vidner, jeg kender, og hvoraf nogle jeg arbejder med, bruger kun få individer al deres tid og energi på sig selv og prøver at tjene så mange penge som muligt eller forsøger at skabe sig et navn. For de fleste er der vigtigere ting i livet, såsom deres familieliv, der har tilstrækkelig til at være behagelig, i modsætning til at være rig og blive respekteret, snarere end berømt. Desuden opgav apostelen Johannes virkelig et forsøg på at tjene masser af penge eller et navn til sig selv? Der er ingen beviser for, at han gjorde et sådant forsøg, og langt mindre opgive et sådant forsøg. Ingen lektion fra apostlen Johannes, der kan læres herfra.
 • "Nogle er endda i stand til at forkynde og undervise på fuld tid". (afsnit 10) Oversættelse: Nogle er i stand til at tilbringe deres liv med at forkynde for organisationen, ofte uden at få en ansat, indtil de er klar over, at organisationen træner dem i at forkynde løgne. De indser derefter, at de har spildt 1,000 timer uden gavn for Gud, dem selv eller dem, som de talte. Er der igen bevis for, at John opgav det verdslige arbejde og bare prædikede resten af ​​sit liv? Skrifterne angiver ikke dette. Ingen lektion fra apostlen Johannes, der kan læres herfra.
 • Undersøgelsesartiklen ville ikke være komplet uden et stik til at donere tid gratis og også donere penge til at støtte organisationen: “Trofaste forkyndere støtter Guds organisation på enhver måde, de kan. For eksempel er nogle i stand til at yde katastrofehjælp, andre kan arbejde på byggeprojekter, og alle har mulighed for at donere midler til det verdensomspændende arbejde. ” (punkt 11). Budskabet er, at hvis du ikke kan prædike på fuld tid, så skal du hjælpe økonomisk med at støtte dem, der ønsker at leve af dig. Men igen gjorde apostlen Johannes dette. I det første århundrede var der ingen byggeprojekter, ingen verdensomspændende arbejdsfond og katastrofehjælp blev givet direkte til de trængende kristne af deres medkristne, ikke via en eller en ikke-ansvarlig organisation. Ingen lektion fra apostlen Johannes, der kan læres herfra. Den lektion, der kan læres, må ikke narre til at skille sig af med din tid og penge af en organisation, der ikke følger eksemplet med kristne i det første århundrede.
 • "De gør disse ting, fordi de elsker Gud og deres medmennesker." Nej, det er en illusion. Mange gør disse ting for at se godt ud foran andre og for at prøve at bevise sig retfærdige. (afsnit 11). Endelig er dette mindst en lektion, som vi alle kan lære af apostelen Johannes. Han elskede Gud og Kristus og hans medmenneske.
 • „Hver ​​uge beviser vi at vi elsker vores brødre og søstre ved at deltage i menighedens møder og deltage i dem. Selvom vi måske er trætte, er vi til stede ved disse møder. Selvom vi måske er nervøse, kommenterer vi. ” Er det virkelig sandt? Eller er det ikke tilfældet, at de fleste deltager, fordi de tror på at tilstedeværelsen vil bety, at Gud vil tillade dem gennem Harmagedon? Hvad angår deltagelse eller kommentarer, har vores menighed sjældent, hvis nogensinde, mere end 25% af publikum forsøger at deltage. (afsnit 11). Ingen lektion fra apostlen Johannes, der kan læres herfra. Der er ingen beviser for formelle møder eller formatet for sådanne samlinger i det første århundrede, der findes i skrifterne.
 • "Og selvom vi alle har egne problemer, opmuntrer vi andre før eller efter mødet." Det er sandt, at vi alle kan lide opmuntring, men meget få prøver overhovedet at opmuntre nogen, selv de ældste. Månederne går uden at nogle ældste taler til mig, og vi har ikke en stor menighed. (afsnit 11). I betragtning af virkeligheden, at de menigheder, der virkelig er kærlige og varme og opmuntrende, er sjældne, så er dette en lektion, som vi alle kan lære af apostelen Johannes.

Sammenfattende en anden forpasset mulighed for at give ægte gavnlig åndelig mad til broderskabet. I stedet fik vi serveret kedelig åndelig mad uden nogen ernæring. Kun 2 point ud af 6 havde noget at gøre med apostelen Johannes og Bibelens optegnelse over hans handlinger.

 

 

 

 

Tadua

Artikler af Tadua.
  8
  0
  Vil elske dine tanker, bedes du kommentere.x
  ()
  x