”Kom till mig, alla er som sliter och laddar ner, så ska jag uppdatera er.” - Matthew 11: 28

[Från ws 9 / 19 s.20 Studieartikel 38: November 18 - November 24, 2019]

Vakttorns artikel fokuserar på att besvara de fem frågorna som beskrivs i punkt 3. Dom är:

 • Hur kan vi "komma till" Jesus?
 • Vad menade Jesus när han sa: "Ta mitt ok på dig"?
 • Vad kan vi lära av Jesus?
 • Varför är det arbete som han har gett oss att göra förfriskande?
 • Och hur kan vi fortsätta att hitta förfriskningar under Jesu ok?

Hur kan vi komma till Jesus? (Par.4-5)

Artikelens första förslag är att ”” komma till ”Jesus genom att lära oss så mycket vi kan om de saker han sa och gjorde. (Luke 1: 1-4). ”Detta är ett bra förslag som vi ser med Lukas exempel. "... Jag har spårat alla saker från början med noggrannhet, för att skriva dem i logisk ordning till dig, mest utmärkta Theophilus, så att du fullt ut vet säkerheten om de saker som du har lärt dig muntligt". Visst, om vi gör detta efter bästa förmåga, kommer vi att börja se var allt, inklusive organisationen, leder oss bort från Kristus.

Notera att det nästa nästa förslaget (i punkt 5) skickar oss direkt till församlingens äldste. Vakttornen säger, ”Ett annat sätt att” komma till ”Jesus är genom att gå till församlingens äldste om vi behöver hjälp. Jesus använder dessa "gåvor hos män" för att ta hand om sina får. (Ef. 4: 7, 8, 11; John 21: 16; 1 Pet. 5: 1-3) ”. Men idén som Jesus använder gåvor till män att ta hand om sina får är vilseledande. Konungariket Interlinjär som används i Watchtower-biblioteket visar faktiskt att rätt översättning av frasen borde vara att "he [Jesus] gav gåvor till männen", vilket bekräftas av verserna där Paul sedan räknar upp de gåvorna i Efesierna 4: 11: “Och det var han [Jesus] som gav vissa att vara apostlar, andra att vara profeter, andra att vara evangelister och andra att vara pastorer och lärare, ”(Beroean Study Bible). Se även Biblehub.

Bibeln gör det tydligt att de olika gåvorna från den Helige Anden gavs till det första århundradet kristna av Jesus. En bra herde var därför inte nödvändigtvis också en god evangelist eller en profet. Församlingen behövde alla dessa gåvor och behövde alla för att använda dessa gåvor och att arbeta tillsammans. Paulus gjorde detta i Efesierna 4: 16 när han skrev: “Från honom förenas hela kroppen harmoniskt och skapas för att samarbeta genom varje led som ger det som behövs. När varje respektive medlem fungerar korrekt bidrar detta till kroppens tillväxt när den bygger sig upp i kärlek ”.

Som vi ser gav Jesus gåvor av Helig Ande till män (och till kvinnor) för att bygga upp och gynna församlingen, men han gav inte män gåvor som äldste och förväntar sig varje medlem att lyda dem och göra sitt bud. Hur skulle Jesus känna idag för att se män "säga det över dem som är Guds arv"? 1 Peter 5: 13.

Take My Yoke Upon You (par.6-7)

Punkt 6 engagerar sig i spekulation genom att ange: “När Jesus sa: "Ta mitt ok på dig", kan han ha menat "Acceptera min auktoritet." Han kunde också ha menat "Gå under oket med mig, och tillsammans kommer vi att arbeta för Jehova." Hur som helst innebär oket arbete".

Vi kanske undrar vad skulle Jesu lyssnare omedelbart tänkt på när de blev ombedda att ta hans ok på dem? De kanske först tänkte på oket de var så bekanta med, det som är utformat för två boskap som används för att dra en plog eller liknande jordbruksredskap på ett balanserat sätt. Men är idén här att Jesus ville att vi skulle komma under hans kontroll genom att acceptera hans auktoritet? Nej. Jesus försökte aldrig kontrollera någon, eftersom det skulle ha motsat sig hans ord i John 8: 36, "Så om Sonen frigör dig, kommer du att vara verkligen fri" (frihet i samband med slaveri till synd). Det skulle knappast vara frihet, om vi gav upp en form av kontroll och vi skulle kontrolleras av Jesus.

I Matthew 11: 28-30 verkar Jesus kontrastera sitt ok med ett annans ok. Han säger, "Kom till mig, alla er som sliter och laddar ner, så ska jag uppdatera er. 29 Ta mitt ok på dig och lära av mig, för jag är mild och mild i hjärtat, och ni kommer att hitta förfriskningar för er själva. 30 för mitt ok är vänligtoch min last är lätt". Notera de tre viktiga fraserna. Jesus påpekade att hans lyssnare redan arbetade för hårt och faktiskt slavade. De slet och laddade ner, böjde sig under de tunga bördorna som laddades på dem, inte bara av synd, utan också av fariséerna.

Jesus erbjöd en tillflykt till dem som skulle acceptera Kristi frihet. Först skulle de frigöras från slaveri till lagförbundet och för det andra skulle de befrias från slaveriets börda till människors traditioner, som verkställs av fariséerna. I stället kan de troende sträva efter att sätta på Kristus sinne (1 Corinthians 2: 9-16, Romers 8: 21, Galatians 5: 1) och känna hans frihet. 2 Corinthians 3: 12-18 säger: “12 Därför, eftersom vi har ett sådant hopp, är vi väldigt djärva. 13 Vi är inte som Moses, som skulle lägga en slöja över hans ansikte för att hindra israeliterna från att stirra i slutet av vad som bleknar bort. 14 Men deras sinnen var stängda. För till denna dag kvar samma slöja vid läsningen av det gamla förbundet. Det har inte lyfts, för bara i Kristus kan det tas bort. 15 Och till och med den dag då Moses läses, täcker en slöja deras hjärtan. 16 Men när någon vänder sig till Herren tas slöjan bort. 17 Nu är Herren Anden, och där Herrens Ande är, det finns frihet. 18 Och vi, som med avslöjade ansikten alla återspeglar Herrens härlighet, förvandlas till hans bild med intensifierande ära, som kommer från Herren, som är Anden. ” (Beroean Study Bible).

Om att dela oket med Kristus kommer att uppdatera oss, kommer det inte också att göra våra liv enklare och trevligare? Kristus erbjöd sig att minska våra bördor genom att dela dem med honom istället för att försöka bära bördorna på egen hand. Kristus lägger inte till våra bördor eftersom det inte skulle vara uppfriskande. Visserligen innebär dock Vakttornet i avsnitt 7 att organisationen ändå förväntar oss att vi ska binda oss på ett ok för att göra predikningsarbetet. Oavsett att Jesus gav olika gåvor av Helig Ande så att vissa kunde vara lärare, några herdar, några profeter och några evangelister. Enligt organisationen måste vi alla arbeta som evangelister!

Lär av mig (par.8-11)

”Ödmjuka människor drogs till Jesus. Varför? Tänk på kontrasten mellan Jesus och fariséerna. De religiösa ledarna var kalla och arroganta. (Matthew 12: 9-14) ”. Passagen i Matteus 12 belyser hur Jesus brydde sig om de som var sjuka och botade dem till och med på sabbaten, efter principen för vilken sabbaten skapades - för uppfriskning, både i de fysiska och andliga aspekterna av livet. Fariséerna kunde dock bara se att Jesus gjorde "arbete" i deras ögon och följaktligen bröt sabbatslagen i deras ögon.

På samma sätt, i dag, är inte de moderna fariséerna bara intresserade av timmarna på din månatliga rapport som du spenderade på tomma dörrar? Bryr de sig hur mycket tid du spenderar på att hjälpa äldre och handikappade? Bryr de sig hur mycket tid du spenderar för att hjälpa de nödställda på grund av händelser i deras liv utanför deras kontroll? Du kommer faktiskt att betraktas som "inaktiv" eller "en icke-reporter" om du inte går från dörr till dörr i minst 1 timme i månaden. Är det inte uppenbart att kretsövervakare får höra att fokusera på hur mycket fälttjänst en person gör snarare än på hans verkliga kristna egenskaper när han gör möten?

Punkt 11 förmanar oss: “Aldrig skulle vi vilja vara som fariséerna, som motsatte sig de som ifrågasatte dem och förföljde dem som uttryckte en åsikt i strid med sina egna”. Men är det inte uppenbart att farisiska sätt att hantera uppriktiga oro är att avskärma och avföra dem som tvivlar eller skriftligt ifrågasätter en aktuell lärande av organisationen?

Om en person som läser den här artikeln inte tror att organisationens ledare är som fariséer, varför kan du inte testa det själv? Se vad som händer när du öppet berättar för mer än en äldste att du inte kan tro på "överlappande generationer" som undervisar eftersom det inte är logiskt meningsfullt (som det inte gör). När det gäller vad som sedan kommer att följa, kan du inte säga att du inte varnades.

Fortsätt att hitta förfriskningar under Jesus Yoke (par.16-22)

Resten av artikeln om vakttornet är organisationens lutning på vad de anser att Kristus "ok" och "arbete" är. Beklagligt och anmärkningsvärt diskuteras detta arbete inte som att arbeta med kristna egenskaper för att imitera Kristus, utan snarare om det framstående arbetet med att delta i möten och banbrytande.

Punkt 16 öppnas med “Lasten som Jesus ber oss att bära skiljer sig från andra belastningar som vi måste bära ”. Det fortsätter sedan med "Vi kan vara utmattade i slutet av en arbetsdag och måste pressa oss själva för att delta i ett församlingssammanträde den kvällen. Men vilken belastning ber Jesus oss att bära? Var i skrifterna bad Jesus oss att flagga oss själva för att delta i ett veckomöttsmöte? Innan du svarar, kom ihåg att Hebreerbrevet 10: 25 är skriven av Paul, inte Jesus. Aposteln Paulus hänvisade inte heller till veckomöten med en organisations föreskrivna format, där alla får serveras samma intetsägande, näringsrika mat.

Det enda mötet eller samlingen Jesus nämnde var i Matthew 18: 20 där han sa "20 För där det finns två eller tre samlade i mitt namn, där är jag i deras mitt ”, och detta befalldes inte. Mötena och sammankomsterna som spelats in i de kristna grekiska skrifterna verkar alla ha varit improviserade, utlösta av ett speciellt behov eller händelse och ingick inte i ett strukturerat regelbundet sammanträdesschema (till exempel Apostlagärningarna 4: 31, 12: 12, 14: 27, 15: 6,30).

Därefter verkar vi ha drivet för att ge upp allt som liknar ett ganska bekvämt liv och bli paupers genom att vrida kontot i Mark 10: 17-22. Avsnittet (17) säger: “Jesus gav den unga linjalen en inbjudan. "Gå, sälj vad du har", sade Jesus, "och kom och följ mig." Mannen var sönder, men det verkar som om han inte kunde släppa sina "många ägodelar." (Mark 10: 17-22) Som ett resultat avvisade han det ok som Jesus hade erbjudit honom och fortsatte att slava "för rikedomar."

Finns det några bevis från Jesus för att den rika mannen slavats för rikedomar? I själva verket är rikedomen förmodligen ärvda, eftersom härskare under den perioden ofta kom från rika familjer. Är det inte sant att det är mycket annorlunda att hitta det svårt att ge upp något än att arbeta mycket hårt för att få mer? Är detta inte något som vi inte borde bortse från? Ser det inte ut som att organisationen är desperat efter att göra skrifterna till sin egen agenda här?

Kan vi se den tvinnade tillämpningen av detta skriftställe för att uppmuntra ett vittne att avstå från heltidsarbete och slav för organisationen som en pionjär, en konstruktion av organisationen och inte Bibeln? En pionjärstatus var och är inte ett krav på en kristen eller ”verk” som krävs av Kristus.

Vi kan se i avsnitt 19 att det finns drivkraften för att stödja den icke-skriftliga idén att vi kan ersätta Jesu ok genom att vädja till Jehovas ”myndighet” att arbeta! Vakttorns författare säger: “Vi gör Jehovas verk, så det måste göras Jehovas sätt. Vi är arbetarna och Jehova är mästaren ”.

Slutsats

Dagordningen för denna Watchtower-artikel är särskilt organisationen som påpekar att den förväntar sig att sina anhängare ska slava för den och att Jehovas myndighet är dess myndighet. Samtidigt som man försöker förklara betydelsen av Jesu ok visar organisationen en farisisk inställning och påpekade att en sann kristen borde slava i att predika för det och inte oroa sig för inkomst. Organisationen, liksom den kollektiva fariségruppen, som dräktar sig för att verka Kristusliknande, ålägger ett kraftfullt ok av slaveri av arbetet med unscriptural prediking. Kristi uppfriskande ok har vridits i ett ondt syfte. Bör vi inte alla inse att när vi befrias från obligatoriska aktiviteter som åstadkommits av oss av organisationen, så börjar vi faktiskt känna Kristi frihet?

Tadua

Artiklar av Tadua.
  24
  0
  Skulle älska dina tankar, vänligen kommentera.x
  ()
  x