Carl Olof Jonsson (1937-2023)

Sain juuri sähköpostin Rud Perssonilta, Rutherfordin vallankaappauksen kirjoittajalta, jossa hän kertoi minulle, että hänen pitkäaikainen ystävänsä ja tutkimuskumppaninsa Carl Olof Jonsson oli kuollut tänä aamuna 17. huhtikuuta 2023. Veli Jonsson olisi ollut 86-vuotias. vanha tämän vuoden joulukuussa. Hänestä jäi vaimonsa Gunilla. Rud ymmärsi, että hänen ystävänsä Carl oli todellinen Jumalan lapsi. Saatuaan tietää hänen kuolemastaan ​​Jim Penton soitti minulle ja sanoi: ”Carl Olof Jonsson oli minulle erittäin rakas ystävä ja kaipaan häntä kamalasti. Hän oli todellinen kristinuskon sotilas ja erinomainen tutkija."

Minulla ei ole koskaan ollut mahdollisuutta puhua Carlin kanssa itse. Siihen mennessä, kun sain tietää hänestä valmistelemalla hänen kirjaansa uudelleenjulkaisua varten, hänen henkinen tilansa oli heikentynyt. Toivon kuitenkin lujasti tutustua häneen sinä päivänä, jolloin meidät kaikki on kutsuttu olemaan Herramme kanssa.

Veli Jonsson tunnetaan parhaiten tutkimuksestaan, joka koskee Vartiotornin perusopetusta, vuoden 1914 Kristuksen näkymätöntä läsnäoloa, jota hallintoelin nyt käyttää hyväkseen antaakseen itselleen ehdottoman vallan Jehovan todistajien laumassa.

Hänen kirjansa on nimeltään: Pakanaajat uudelleen harkittuja. Se tarjoaa sekä raamatullisen että maallisen todisteen siitä, että koko JW 1914 -opin perusta on väärä. Tuo oppi riippuu täysin sen hyväksymisestä, että 607 eaa. oli vuosi, jolloin Babylon valloitti Israelin ja karkotti juutalaiset pois maasta.

Jos haluat lukea sen itse, se on saatavana neljäs painos sekä englanniksi että ranskaksi Amazon.com-sivustolla.

Veli Jonsson oli esimerkillinen Jumalan lapsi. Meidän kaikkien olisi hyvä jäljitellä hänen uskoaan ja rohkeuttaan, sillä hän laittoi kaiken mahdolliseksi puhuakseen totuutta. Tästä syystä Todistajien johtajat herjasivat ja herjasivat häntä, koska hän ei pitänyt tutkimustaan ​​omana tietonaan, vaan rakkaudesta veljiään ja sisariaan kohtaan tunsi olevansa pakko jakaa se.

Hän ei antanut uhkaa joutua karttamaan itseään, joten voimme soveltaa häneen Heprealaiskirjeen 12:3:n sanoja. Aion lukea tämän Uuden maailman käännöksestä, koska kaikista valittavissa olevista versioista tämä tippuu ironiasta olosuhteet huomioon ottaen:

"Katso todellakin tarkkaan sitä, joka on kestänyt sellaista päinvastaista puhetta, jota syntiset ovat vastoin omia etujaan, jotta ette väsyisi ja antautuisi sielussanne." (Heprealaisille 12:3)

Ja niinpä Carlille voimme sanoa: "Nuku, siunattu veli. Lepää rauhassa. Sillä meidän Herramme ei unohda kaikkea sitä hyvää, mitä olet tehnyt hänen nimessään. Hän todellakin vakuuttaa meille: "Ja minä kuulin äänen taivaasta sanovan: "Kirjoita ylös: Autuaita ovat ne, jotka kuolevat Herrassa tästä lähtien. Kyllä, sanoo Henki, he ovat todella siunattuja, sillä he lepäävät kovasta työstään; sillä heidän hyvät tekonsa seuraavat heitä!” (Ilmestyskirja 14:13 NLT)

Kun Carl ei ole enää kanssamme, hänen työnsä kestää, ja siksi kehotan kaikkia Jehovan todistajia tutkimaan todisteita heidän vuoden 1914 Kristuksen läsnäolo -opetuksensa perustamisesta. Jos vuosi on väärä, kaikki on väärin. Jos Kristus ei palannut vuonna 1914, hän ei nimittänyt hallintoelintä uskolliseksi ja huomaavaiseksi orjaksi vuonna 1919. Tämä tarkoittaa, että järjestön johto on valheellista. He ovat järjestäneet vallankaappauksen, vallankaappauksen.

Jos voit ottaa yhden asian Carl Olof Jonssonin elämästä ja työstä, olkoon se määrätietoinen tutkia todisteita ja tehdä omat mielipiteesi. Se ei ole helppoa. Perinteisen ajattelun voimaa on vaikea voittaa. Annan Carlin puhua nyt. Lukemalla hänen esittelystään alaotsikon "Kuinka tämä tutkimus alkoi" alla:

Ei siis ole helppoa, jos joku Jehovan todistaja kyseenalaistaa tämän profeetallisen peruslaskelman paikkansapitävyyden. Monille uskoville, varsinkin suljetussa uskonnollisessa järjestelmässä, kuten Vartiotorni-järjestössä, opillinen järjestelmä toimii eräänlaisena "linnoituksena", josta he voivat etsiä suojaa henkisen ja tunneturvallisuuden muodossa. Jos jokin osa tuosta opillisesta rakenteesta kyseenalaistetaan, sellaisilla uskovilla on taipumus reagoida tunteellisesti; he ottavat puolustavan asenteen aistien, että heidän "linnoituksensa" on hyökkäyksen kohteena ja että heidän turvallisuutensa on uhattuna. Tämä puolustusmekanismi tekee heidän erittäin vaikeaksi kuunnella ja tarkastella asiaa koskevia argumentteja objektiivisesti. Tietämättään heidän emotionaalisen turvansa tarpeesta on tullut heille tärkeämpää kuin heidän kunnioituksensa totuutta kohtaan.

On äärimmäisen vaikeaa päästä tämän Jehovan todistajien keskuudessa niin yleisen puolustavan asenteen taakse avoimen, kuuntelevan mielen löytämiseksi – varsinkin kun kyseenalaistetaan niin perustavaa laatua oleva periaate kuin ”pakana-aikojen” kronologia. Sellainen kyseenalaistaminen horjuttaa todistajien oppijärjestelmän perustaa ja saa siksi usein todistajat kaikilla tasoilla puolustautumaan sotaisasti. Olen toistuvasti kokenut tällaisia ​​reaktioita vuodesta 1977 lähtien, kun esitin tämän niteen materiaalin ensimmäistä kertaa Jehovan todistajien hallintoelimelle.

Tämä tutkimus alkoi vuonna 1968. Olin tuolloin Jehovan todistajien ”tienraivaaja” tai kokoaikainen evankelista. Palvelutyöni aikana eräs mies, jonka kanssa johdin raamatuntutkistelua, haastoi minut todistamaan päivämäärän, jonka Vartiotorni-seura oli valinnut babylonilaisten autiolle Jerusalemin, eli vuoden 607 eaa. Hän huomautti, että kaikki historioitsijat merkitsivät, että tapahtuman tapahtuneen noin kaksikymmentä vuotta myöhemmin, joko vuonna 587 tai 586 eaa., tiesin tämän hyvin, mutta mies halusi tietää syyt, miksi historioitsijat pitivät parempana jälkimmäistä päivämäärää. Osoitin, että heidän päivämääränsä oli varmasti vain arvaus, joka perustui viallisiin muinaisiin lähteisiin ja asiakirjoihin. Kuten muutkin todistajat, oletin, että Seuran ajoitus Jerusalemin tuhoutumisesta vuoteen 607 eaa. perustui Raamattuun, eivätkä nuo maalliset lähteet siksi voineet järkyttää sitä. Lupasin kuitenkin miehelle, että tutkin asian.

Tämän seurauksena tein tutkimuksen, joka osoittautui paljon kattavammaksi ja perusteellisemmaksi kuin olin odottanut. Se jatkui ajoittain useiden vuosien ajan, vuodesta 1968 vuoden 1975 loppuun. Siihen mennessä kasvava todisteiden taakka vuotta 607 eaa vastaan ​​pakotti minut vastahakoisesti päättelemään, että Vartiotorni-seura oli väärässä.

Sen jälkeen, jonkin aikaa vuoden 1975 jälkeen, todisteista keskusteltiin muutaman läheisen, tutkimusta ajattelevan ystävän kanssa. Koska kukaan heistä ei kyennyt kumoamaan keräämieni tietojen osoittamaa näyttöä, päätin laatia koko kysymyksestä systemaattisesti laaditun tutkielman, jonka päätin lähettää Vartiotorni-seuran päämajaan Brooklyniin, New Yorkiin.

Tämä tutkielma valmisteltiin ja lähetettiin Jehovan todistajien hallintoelimelle vuonna 1977. Tätä asiakirjaan perustuvaa työtä tarkistettiin ja laajennettiin vuoden 1981 aikana, minkä jälkeen se julkaistiin ensimmäisenä painoksena vuonna 1983. Sen jälkeen kuluneiden vuosien aikana Vuonna 1983 on tehty monia uusia aiheeseen liittyviä löytöjä ja havaintoja, joista tärkeimmät on sisällytetty kahteen viimeiseen painokseen. Esimerkiksi ensimmäisessä painoksessa esitetyt seitsemän todistusriviä vuotta 607 eaa vastaan ​​on nyt yli kaksinkertaistettu.

Kirja näyttää edelleen hallintoelimen vastauksen Carlin tutkielmaan, joka etenee vaatimuksista, että hän pitää tiedot omana tietonaan ja "odottaa Jehovaa", uhkauksiin ja pelottelutaktiikoihin, kunnes lopulta he ovat sopineet hänen erottamisestaan. Karttasi totuuden puhumisesta. Yhä tutumpi skenaario, eikö?

Se, mitä me, sinä ja minä voimme oppia tästä, on, että lujasti seisominen Kristuksen puolella ja totuuden saarnaaminen johtaa vainoon. Mutta kuka välittää. Älkäämme antako periksi. Se vain miellyttää Saatanaa. Lopuksi, mieti näitä apostoli Johanneksen sanoja:

Jokaisesta, joka uskoo, että Jeesus on Kristus, on tullut Jumalan lapsi. Ja jokainen, joka rakastaa Isää, rakastaa myös lapsiaan. Tiedämme rakastavamme Jumalan lapsia, jos rakastamme Jumalaa ja noudatamme hänen käskyjään. Jumalan rakastaminen tarkoittaa hänen käskyjensä pitämistä, eivätkä hänen käskynsä ole raskaita. Sillä jokainen Jumalan lapsi voittaa tämän pahan maailman, ja me saavutamme tämän voiton uskomme kautta. Ja kuka voi voittaa tämän taistelun maailmaa vastaan? Vain ne, jotka uskovat Jeesuksen olevan Jumalan Poika. (1. Joh. 5:1-5 NLT)

Kiitos.

5 10 ääntä
Artikkelin luokitus
Tilaa
Ilmoita

Tämä sivusto käyttää Akismetiä roskapostin vähentämiseksi. Lue, miten kommenttitietosi käsitellään.

11 Kommentit
Uusin
vanhin eniten äänestäneet
Sisäiset palautteet
Näytä kaikki kommentit
Arnon

Asia on siinä, että emme (ainakaan minä) voi tarkistaa Jerusalemin valloituksen ja temppelin tuhon päivämäärää. Meillä ei (ainakaan minulla) ole tähän tarvittavaa tietoa. Miten selität sen, että Danielin kirjan luvun 9 jakeessa 2 kirjoitettiin, että yhtenä Darius ben Ahashurashin vuotena Daniel tajusi, että 70 vuoden pakkosiirto oli päättymässä? Tämä vuosi on 539 eaa. Eikö tämä osoita, että maanpako alkoi vuonna 607 eKr.? Joka tapauksessa en usko, että Nebukadnessarin unelma siitä... Lue lisää "

ctron

Tämä oli vuosi, jolloin Daniel ymmärsi 70 vuoden lopun, että ne liittyivät Babylonian kuninkaan Belsassarin kuolemaan, joka oli jo kuollut tähän aikaan. Tämä jae ei sano, että 70 vuotta juuri päättyi tai on päättymässä. Babylonian 70 vuotta kestänyt orjuus päättyi ennen kuninkaan kuolemaa, katso Jeremia 25:12. Mutta tämän jakeen käännöksessä on myös ongelma, katso hänen kirjansa.

Pohjoinen valotus

Hyvin sanoi Eric. Hän oli todella edelläkävijä. Hänen kirjansa oli yksi ensimmäisistä lukemistani. Se on hyvin tutkittu ja faktalähtöinen. Valitettavasti "Yhteiskunnan" uhmaamisesta tulee kalliita tosiasioita riippumatta, kuten me kaikki tiedämme, ja se on hyvin todettu hänen kirjassaan. Olemme surullisia, että hän on toistaiseksi poissa, mutta …2Kor5.8… … Ennemminkin olla poissa ruumiista…olemassa Herran luona.
KC

Carl Aage Andersen

Oli surullista kuulla, että Carl Olof Jonsson on kuollut. Arvostan hänen perusteellista tutkimustaan ​​Vartiotorni-seuran vuoden 1914 opeista. Ei ole epäilystäkään siitä, että ne kaikki ovat väärennettyjä. Minulla on ollut ilo tavata hänet useita kertoja Göteborgissa, Oslossa ja Zwollessa Hollannissa. Ensimmäisen kerran tervehdin Carlia vuonna 1986 Oslossa.

Carl Olof Jonsson oli läpikotaisin rehellinen ja asiallinen henkilö, jonka kanssa arvostin todella keskustelua!

Vilpittömästi
Carl Aage Andersen
Norja

rusticshore

Surullinen uutinen aidosta Jumalan rakastajasta ja totuuden intohimosta.

Zacheus

I pyydä hänen kirjaansa "pakanaajat harkitsemaan uudelleen". Se käsittelee aihetta perusteellisesti ja osoittaa myös, kuinka GB kohtelee kaikkia, jotka uskaltavat sanoa... "Hei, odota. entä .. eli kuka tahansa, joka uskaltaa kyseenalaistaa "puolueen linjan".

James Mansoor

Hyvää iltapäivää, Eric ja kaikki, Kiitos, että kerroit veli Carlista, joka on tehnyt parhaansa antaakseen valon loistaa. Viime viikolla minulla oli pari vanhinta perheineen lounaalla. Olin hyvin yllättynyt kuullessani keskustelun kahden vanhimman ja meidän muiden välillä vuodesta 1914, joka oli valtakunnan perustamisvuosi. Myös maininta, että Harmageddon oli aivan nurkan takana. Koko keskustelun ironiaa oli, että osa perheistä ei saanut lapsia, koska Harmageddon oli juuri lähellä... Lue lisää "

jwc

Yritän saada kopion hänen kirjastaan. "Hyvä uutinen" on, että Carl on nyt varma paljon paremmasta ja onnellisemmasta paikasta. Jumala siunatkoon Ericia jakamisesta.

AFRIKKALAINEN

Kiitos, että kerroit meille tästä surusta. Väsymätöntä ja epäitsekästä työtä The Truth About The Truthille TTATT. Kiitos työstäsi myös tämän puolesta.

Kim

Kiitos tämän surullisen uutisen jakamisesta. Kuinka uskomattoman määrän työtä hän on jättänyt taakseen. Kuten mainitsit, vuonna 1977 Vartiotornille annettiin tämä tärkeä työ ja ilmoitus, 46 vuotta sitten. Ketä he todella odottavat auttamaan heitä tunnistamaan totuuden? Katsotaan ovatko kaksi uutta GB:n jäsentä yhtään viisaampia. Työtäsi arvostetaan, kuten tavallista. Kirjoitit "Jos Kristus ei palannut vuonna 1914, hän ei nimittänyt hallintoelintä uskolliseksi ja huomaavaiseksi orjaksi vuonna 1919. Tämä tarkoittaa, että järjestön johto on valheellista".... Lue lisää "

yobec

Joten pohjimmiltaan Carl kertoi JW Sanhedrinille, että hänen täytyisi totella Jumalaa hallitsijana ennemmin kuin heitä

Meleti Vivlon

Artikkelit kirjoittanut Meleti Vivlon.